Yüz Germe Ameliyatı

İlerleyen yaş, genetik yapı, sağlıksız yaşam koşulları, aşırı kilo verme gibi birçok nedenle yüz ve boyunda, kırışıklık ve sarkmalar oluşabilir. Bilinen en eski estetik operasyonlardan biri olan ve artık günümüzde her bakımdan oldukça gelişmiş hale gelen yüz ve boyun germe ameliyatı, ehil ellerde yapıldığında en belirgin ve en kalıcı gençleşme yöntemlerinden biridir.

Yüz germe

Yüz germe ameliyatı (Ritidektomi) nedir?

Yüz germe ameliyatında yüz ve boyun bölgesindeki sarkma ve kırışıklıklar, germe ve asma yöntemi ile giderilirken, az ya da fazla olan yağ dokuları da arzu edilen yere alınarak şekil verme sağlanabilir.

Genellikle cildindeki sarkma kırışma fazla olan kişilerde yüz germe ameliyatı tercih edilir. Bu ameliyatın başarılı olması sadece deri fazlasını alıp cildi gerginleştirmeye değil, derindeki dokuların da gerilmesine bağlıdır.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılıyor?

Ameliyatta kulak önünden veya arkasından ciltte kesi açılıp altta bulunan bağ dokusuna, gevşeyen dokulara ve kaslara ulaşılarak üç boyutlu şekillendirme yapılıyor. Böylece tüm kas ve dokular olması gereken yere taşınıyor ve cilt gerginleştirilip varsa deri fazlası alınıyor.

Yüz germe ameliyatından sonra iz kalır mı?

Klasik plastik cerrahi yöntemlerde kesiler kulak önünde veya arkasında bulunan doğal çizgi hatlarına açılır ve kısa sürede izleri kaybolur.

Endoskopik yöntemde ise saçın içinde kalacak şekilde birkaç milimlik minik kesiler açılır ve dışarıdan görülmezler.

Endoskopik yüz germe ameliyatı nedir?

Genellikle sarkma ve kırışıklığın fazla olmadığı yüzlerde tercih edilebilen bir yöntemdir. Saçlı deriye denk getirilen küçük kesiler ile milimetrik boyutta cerrahi kameralar aracılığıyla, derin dokular gerilip tespit edilir.

Mini yüz germe ameliyatı nedir?

Tüm yüz germeye oranla daha az karmaşık, daha küçük kesilerle uygulanan, ancak etkisi de daha az olan bir yöntemdir. Yüzdeki yaşlanmanın erken ve hafif belirtilerine yönelik olarak uygulanabilir. Ameliyat yöntemi klasik yüz germeye benzer olmakla birlikte etki alanı kısıtlıdır ve boyun bölgesi için faydalanılamaz.

Yüz germe ameliyatı öncesi dikkat edilecek noktalar

Operasyon öncesinde estetik cerrah ile detaylı bir görüşme yapılarak, beklentiler, olası riskler ve ameliyat öncesi/sonrası konular hakkında açıklıkla konuşulmalıdır. Ameliyattan en az 2 hafta önce alkol ve sigara kullanımı sonlandırılmalıdır. En az 10 gün öncesinden itibaren kan sulandırıcı ilaçlar ve bitki çayları tüketilmemelidir.

Yüz germe ameliyatları kimler için uygundur?

Yüz germe ameliyatı, cildinde fazlaca kırışıklık ve sarkma tespit edilen, genel sağlık durumu yerinde olan herkes için uygundur. Yaş almanın yanı sıra, aşırı kilo verme, sağlıksız beslenme, yoğun güneş ışığı, alkol ve sigara kullanımı, aşırı stres gibi nedenlerle yıpranan cilt dokusunu gençleştirmek için uygulanabilen en etkili yöntemlerdendir.

Yüz estetiği sonrası iyileşme süreci

Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalmak gerekebilir. Eğer var ise kullanılan direnler 2. gün alınır. 2 günlük bir istirahat sonrası günlük yaşama dönülebilir. Oluşabilecek hafif morluk veya ödem çoğunlukla 2 ila 4 gün arasında geçecektir. Bir haftanın sonunda ise iş yaşamına dönmek mümkündür. Ameliyattan 2 hafta sonra uzun yürüyüşler yapılabilir, 3-4 hafta sonra ise spora başlanabilir. Operasyonun net sonucu 1,5-2 ay sonunda görülecektir.

Yüz estetiği ameliyat sonrası dikkat edilecek noktalar

Operasyondan sonra aşağı doğru eğilmemek önerilir. En az 10 gün süreyle alkol ve sigaradan uzak durulur. İlk hafta seyahat edilmez. 2 hafta süreyle yoğun aktivitelerden kaçınmak gerekir. En az 2 ay süreyle direkt güneş ışığından korunmak gerekir.

Yüz estetiği fiyatları

Günümüz tıbbında, daha başarılı ve konforlu hale gelmiş olan yüz estetiğinin ücretleri eskiye oranla daha ulaşılır hale gelmiştir. Yüz estetiği fiyatları belirlenirken birçok unsur söz konusudur. Operasyonu uygulayacak olan cerrah, ekip, hastane, ameliyatın tipi ve hastanın durumu ameliyat ücretinin değişiklik göstermesine neden olan faktörlerdir.

Ameliyatsız yüz germe yöntemleri

Yüzünde henüz ciddi bir sarkma veya kırışıklık olmayan ve ameliyat olmaktan çekinen kişiler için İp Askısı gibi ameliyatsız estetik teknikleri uygun olabilir. Ancak, yer çekiminin ve yaşlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan, derideki sarkma ve buruşmanın giderilmesinde en etkili ve en kalıcı yöntem şüphesiz ki cerrahi operasyonlardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz germe ameliyatından kaç gün sonra günlük hayatıma dönebilirim?

Yüz germe ameliyatından sonra 2 günlük bir dinlenme tavsiye edilir. 2. Günün sonunda günlük yaşama, 7. günün sonunda ise iş yaşamına dönmek mümkündür.

Yüz germe ameliyatında acı hissedilir mi?

Yüz germe ameliyatı genel anestezi veya lokal anesteziyle beraber sedasyon uygulanarak gerçekleşebilir. Her iki durumda da kişi operasyon sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmeyecektir.

Yüz ifadem ve gülmem değişir mi?

Yüz ifadesinin esasını oluşturan kemik yapısına müdahale edilmediğinden, kişinin yüzü değişmeden sadece daha genç ve canlı bir görünüme kavuşacaktır. Başarılı bir yüz germe ameliyatının mimikler ve gülüş üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Yüz estetiği ile yüzdeki sarkmalar engellenir mi?

Yüz estetiği ameliyatı ile yüzdeki sarkmaların giderilmesi mümkündür. Ancak yaşlanmayı durduran hiçbir işlem söz konusu değildir. Kişinin yaşam tarzına ve öz bakımına göre hızı değişmekle birlikte, yaşlanma kaldığı yerden devam eder.

Yüz estetiği sonrasında doğal olmayan bir görünüm oluşur mu?

Ehil ellerde yapılan bir yüz estetiği operasyonunun ardından doğal olmayan bir görünüm meydana gelmez. Kişi aslına uygun olarak daha genç ve tazelenmiş bir görüntüye sahip olur.

Her yaşta yüz estetiği yapılır mı?

Yaşlanma etkilerinin en çok 45’li yaşlardan itibaren belirginleştiği düşünüldüğünde, 50’li yaşların yüz germe estetiği için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, genel sağlık durumunda bir engel olmayıp, cildinde bir nedenle fazlaca sarkma ve kırışıklık bulunan herkes için yüz germe ameliyatı uygulanması mümkündür.

Yüz germe kalıcı mıdır?

Yüz germe ameliyatında sonucun kalıcılığı 10 yıla kadar devam edebilir. Burada belirleyici olan iki faktör söz konusudur, uygulanan ameliyatın niteliği ve kişinin yaşam koşulları. Ehil eller tarafından, derin dokulara müdahale edilerek yapılan bir operasyondan sonra, sağlıklı yaşama ve kişisel bakımına özen gösteren bir kişinin yüzündeki kalıcılık çok daha uzun sürecektir.

İlgili İçeriklerimiz

Kök Hücre İle Cilt Gençleştirme

Hücrelerimiz belli bir yaşta ölmeye başladığı için yaşlanırız. Peki bu hücreleri cilde geri vererek cildi gençleştirmek mümkün mü?

Devamını Oku

Nano Fat Greft

Yaşlanma ile birlikte yüzümüzde oluşan hacim kayıplarını gidermek adına nano yağ enjeksiyonu oldukça başarılı bir yöntemdir. Göz altı, yanak, alın, çene ve yüzün diğer[...]

Devamını Oku

İp Askı ile Yüz Germe

İnsan yüzü zaman içerisinde yer çekimine ve yaşlanma etkilerine karşı koyamamaya başlar. Kolajen ve elastikiyet kaybı ve zayıflayan bağ dokusu nedeniyle yüz kırışır, ciltte[...]

Devamını Oku

Akustik Dalga Tedavisi

Bölgesel yağlanmalar, selülit ve cilt sarkmalarından kurtulmak için bazı durumlarda düzenli spor ve uygun bir diyet dahi yeterli gelmeyebilir. En güvenli ve etkili[...]

Devamını Oku
;