PRP

PRP nedir?

Açılımı “Platelet Rich Plasma” (Trombosit yönünden Zengin Plazma) anlamında olan PRP son yıllarda sık tercih edilen bir cilt yenileme yöntemidir.

PRP tedavisi

Temel olarak, kişinin kendisinden alınan az miktardaki kanın özel bir satrifüj işlemiyle bileşenlerine ayrılmasından elde edilen trombosit yönünden zengin plazmanın (PRP) istenen bölgeye yüzeysel olarak ya da enjeksiyonla geri verilmesi şeklinde uygulanan bir tedavidir.

Kullanım alanları

Yüz, boyun, dekolte bölgesi, el ve vücutta ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi, akne izleri, lekeler ve saç dökülmesinin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

PRP Uygulama Nedenleri

Genetik, çevresel, yaşa bağlı, strese dayalı, alkol ve sigara kaynaklı çeşitli faktörler metabolizmayı olumsuz etkiler ve hücre yenilenmesinde yavaşlamalar oluşur. PRP uygulandığı dokuda üretim artışı ve canlanma etkisi yaratır. İçeriğindeki plateletler onarıcı etkilere sahiptir.

PRP Nasıl uygulanır?

Kişinin kendi kanından elde edilen PRP cilt altına küçük miktarlarda enjekte edilerek uygulanır ve kan dolaşımı ile taşınabilecek olan trombositten çok daha fazlası onarılması gereken bölgeye verilerek hızlı bir yenilenme sağlanır. Uygulanan bölgedeki kolajen yapıyı ve hücreler arasındaki bağı güçlendirir.

PRP kaç seans uygulanır?

Maksimum sonucu elde etmek için birer ay arayla 3-4 seans PRP uygulaması yaptırılmalıdır. Her yıl bu işlemi tekrarlayan kişilerin ciltlerinde kalıcı bir parlama, canlılık ve düzelme oluşur.

PRP uygulamasının etkileri ne zaman görülür?

Uygulanmasının hemen ardından ciltte parlaklık ve gerginlik görülür. Tedavinin kalıcı etkisi, 3-4 uygulama sonrasında net bir şekilde görülür.

PRP’nin Yan Etkisi Var Mı?

Gerekli hijyen koşullarına uyularak, deneyimli bir uzman tarafından uygulandığında hiçbir yan etkisi yoktur. Kullanılan PRP kişinin kendi kanından elde edildiği için risksiz bir işlemdir. Uygulama sonrası enjeksiyon nedeniyle hafif hassasiyet ve kızarıklıklar oluşabilse de bunlar kısa sürede ve kendiliğinden geçer.

PRP kimlere uygulanmaz?

Hamilelere, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, enfeksiyonu olanlara, kanser öyküsü veya kan hastalığı olanlara uygulanması tavsiye edilmez.

PRP ve Kök Hücre Arasındaki Farklar

PRP uygulamasında hasarlı dokunun onarımını başlatan ve uyaran trombositlerden faydalanılır. Kök hücre tedavisinde ise, bir hasar ya da hastalığı tedavi etmek için yeni hücrelerle onarım sağlanmaktadır.

PRP Kiti Nedir?

PRP kiti, kişiden kanın alınması, saklanması, özel satrifüj işleminden geçirilmesi, PRP elde edildikten sonra kişiye geri verilmesi için gerekli malzemelerden oluşur. Yeni nesil PRP kitlerinin her branş için özel geliştirilmiş çeşitleri bulunmaktadır. Mutlaka Sağlık Bakanlığından onaylı olan yüksek kalitede bir kit kullanılmalıdır. Piyasada bulunabilen bazı PRP kitlerine, kanın vücuttan çıkınca pıhtılaşmaması için, sodyum sitrat gibi son derece zararlı maddeler eklenmektedir.

Evde uygulanmasının zararı var mı?

PRP kiti bir medikal üründür ve mutlaka uzman kişilerce kullanılmalıdır. PRP kitleri ile asla kendiniz uygulama yapamazsınız. PRP tedavisinde mühim olan kişiden alınan kanın pıhtılaşmadan, bozulmadan ve içindeki proteinler çökmeden kullanılmasıdır. PRP kitlerinin doğru seçimi, hangi PRP kitinin hangi tedavide kullanılacağı ve hijyen uygulamanın başarısı açısından çok önemlidir.

;