PRP

Son yıllarda iyileştirici, gençleştirici etkisi nedeniyle adından sıkça bahsedilen PRP uygulamalarında, kendi kanınızdan elde edilen ve trombositler yönünden zengin olan plazmadan faydalanılmaktadır. Alerjik reaksiyon ve benzeri uyumsuzluk riskleri taşımadığından dolayı güvenle uygulanabilen bir yöntemdir.

PRP Nedir?

Açılımı “Platelet Rich Plasma” (Trombosit Yönünden Zengin Plazma) anlamında olan PRP son yıllarda sık tercih edilen bir cilt yenileme yöntemidir.

PRP Tedavisi

Temel olarak, kişinin kendisinden alınan az miktardaki kanın özel bir satrifüj işlemiyle bileşenlerine ayrılmasından elde edilen trombosit yönünden zengin plazmanın (PRP) istenen bölgeye yüzeysel olarak ya da enjeksiyonla geri verilmesi şeklinde uygulanan bir tedavidir.

PRP Kullanım alanları

Yüz estetiği, boyun, dekolte bölgesi, el ve vücutta ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi, akne izleri, lekeler ve saç dökülmesinin tedavisinde kullanılan bir medikal estetik yöntemidir.

Genç ve güzel mavi gözlü kadın

PRP Uygulama Nedenleri

Genetik, çevresel, yaşa bağlı, strese dayalı, alkol ve sigara kaynaklı çeşitli faktörler metabolizmayı olumsuz etkiler ve hücre yenilenmesinde yavaşlamalar oluşur. PRP uygulandığı dokuda üretim artışı ve canlanma etkisi yaratır. İçeriğindeki plateletler onarıcı etkilere sahiptir.

PRP Nasıl uygulanır?

Kişinin kendi kanından elde edilen PRP cilt altına küçük miktarlarda enjekte edilerek uygulanır ve kan dolaşımı ile taşınabilecek olan trombositten çok daha fazlası onarılması gereken bölgeye verilerek hızlı bir yenilenme sağlanır. Uygulanan bölgedeki kolajen yapıyı ve hücreler arasındaki bağı güçlendirir.

PRP illustrasyon

PRP Kaç Seans Uygulanır?

Maksimum sonucu elde etmek için birer ay arayla 3-4 seans PRP uygulaması yaptırılmalıdır. Her yıl bu işlemi tekrarlayan kişilerin ciltlerinde kalıcı bir parlama, canlılık ve düzelme oluşur.

PRP Uygulamasının Etkileri Ne Zaman Görülür?

Uygulanmasının hemen ardından ciltte parlaklık ve gerginlik görülür. Tedavinin kalıcı etkisi, 3-4 uygulama sonrasında net bir şekilde görülür.

PRP’nin Yan Etkisi Var Mı?

Gerekli hijyen koşullarına uyularak, deneyimli bir uzman tarafından uygulandığında hiçbir yan etkisi yoktur. Kullanılan PRP kişinin kendi kanından elde edildiği için risksiz bir işlemdir. Uygulama sonrası enjeksiyon nedeniyle hafif hassasiyet ve kızarıklıklar oluşabilse de bunlar kısa sürede ve kendiliğinden geçer.

PRP Kimlere Uygulanmaz?

Hamilelere, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, enfeksiyonu olanlara, kanser öyküsü veya kan hastalığı olanlara uygulanması tavsiye edilmez.

PRP ve Kök Hücre Arasındaki Farklar

PRP uygulamasında hasarlı dokunun onarımını başlatan ve uyaran trombositlerden faydalanılır, kök hücre içermez. Kök hücre tedavisinde ise, bir hasar ya da hastalığı tedavi etmek için yeni hücrelerle onarım sağlanmaktadır.

PRP Kiti Nedir?

PRP kiti, kişiden kanın alınması, saklanması, özel satrifüj işleminden geçirilmesi, PRP elde edildikten sonra kişiye geri verilmesi için gerekli malzemelerden oluşur. Yeni nesil PRP kitlerinin her branş için özel geliştirilmiş çeşitleri bulunmaktadır. Mutlaka Sağlık Bakanlığından onaylı olan yüksek kalitede bir kit kullanılmalıdır. Piyasada bulunabilen bazı PRP kitlerine, kanın vücuttan çıkınca pıhtılaşmaması için, sodyum sitrat gibi son derece zararlı maddeler eklenmektedir.

Evde uygulanmasının zararı var mı?

PRP kiti bir medikal üründür ve mutlaka uzman kişilerce kullanılmalıdır. PRP kitleri ile asla kendiniz uygulama yapamazsınız. PRP tedavisinde mühim olan kişiden alınan kanın pıhtılaşmadan, bozulmadan ve içindeki proteinler çökmeden kullanılmasıdır. PRP kitlerinin doğru seçimi, hangi PRP kitinin hangi tedavide kullanılacağı ve hijyen, uygulamanın başarısı açısından çok önemlidir.

PRP’nin Faydaları

PRP tedavisinin hedefi ciltte yenilenmeyi sağlamaktır. Buna bağlı olarak, ciltte sıkılaşma, sarkmada azalma, kırışıklıklarda hafifleme, lekelerde açılma, cilt renginde parlaklık ve izlerde azalma ortaya çıkar.

PRP Nasıl Elde Edilir?

Kişinin kendisinden steril şartlarda alınan kan örneği bir tüpe aktarılır. Özel sistemli bir santrifüj cihazında işlemden geçirilir ve trombosit yönünden zengin plazma (PRP), tam kanın diğer bileşenlerinden ayırılıp kullanılır.

PRP kimlere uygulanabilir?

Vücudundan az bir miktarda kan alınmasında sakınca olmayan, cildinde yenilenme ve iyileşme ihtiyacı duyan herkese PRP uygulaması yapılması mümkündür.

PRP Fiyatları

PRP uygulamasının ücretlendirmesi tamamen kişiye özel planlanır. Uygulama yapılacak olan bölgenin çokluğu ve içinde bulunduğu duruma göre fiyat değişkenlik gösterecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

PRP Bir Kök Hücre Tedavisi Midir?

PRP bir kök hücre tedavisi değildir. PRP uygulaması hasarlı bölgeye bir miktar kök hücre çekebilir ancak gerçek kök hücre uygulaması çok daha farklıdır ve kök hücrelerin özel donanımlı laboratuvar ortamında ayrıştırılarak vücuda geri verilmesi prensibine dayanır.

PRP Tedavisi İş ve Sosyal Yaşamı Etkiler Mi?

PRP tedavisinden hemen sonra kişi iş ve özel yaşamına dönebilir. Nadiren ciltte oluşabilecek hafif renk değişiklikleri için buz kompresi ve kapatıcı kullanmak yeterli olacaktır.

PRP Diğer Cilt Yenileme Yöntemleri ile Birlikte Kullanılabilir Mi?

PRP uygulaması lazer, radyofrekans, mezoterapi ve mikro iğneleme benzeri yöntemlerle birlikte uygulanabilir. Beraber kullanıldığı yöntemlerin etkinliği artırabilmekte ve iyileşme sürelerini kısaltılabilmektedir.

PRP İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

PRP işlemiyle aynı gün sıcak banyo yapılmaması tavsiye edilir. Güneşe çıkarken koruyucu kullanılmalıdır.

PRP Bir İlaç Mıdır?

Özel bir yöntemle kişinin kendi kanından elde edilen PRP, trombosit yönünden zengin bir plazmadır ve tamamen doğal bir içeriğe sahiptir. Kanın kendi iyileştirici gücünün konsantre hale getirilip kullanılması işlemidir.

PRP İçinde Kök Hücreler Var Mıdır?

PRP trombositten zengin bir kan ürünüdür ve yoğun olarak doku iyileştirici unsurlar içermektedir. Ancak kök hücre içermemektedir.

İlgili İçeriklerimiz

Dermapen

2012 yılında ABD’de yılın en iyi cilt gençleştirme sistemi seçilen Dermapen yöntemi, aynı zamanda akne ve yara izlerinin, çatlakların da belirginliğini azaltıyor.

Devamını Oku

Fraksiyonel Rf

Radyofrekans yöntemi tıp alanında da cilt ve kozmetoloji alanlarında da uzun zamandır kullanılmaktadır. Zamanla gelişen teknoloji sayesinde yönteme yeni özellikler eklenerek[...]

Devamını Oku

Kök Hücre İle Cilt Gençleştirme

Hücrelerimiz belli bir yaşta ölmeye başladığı için yaşlanırız. Peki bu hücreleri cilde geri vererek cildi gençleştirmek mümkün mü?

Devamını Oku

Mezoterapi

Cilt için kullanılan kremlerin çoğu cilt altına nüfuz edemezler. Kremlerde bulunan vitamin ve cilt için gereken diğer moleküller cildin yüzeyinde kalır. Cildine sürekli özen[...]

Devamını Oku
;