Meme Küçültme

meme küçültme ameliyatı

Gereğinden fazla büyük ve vücuda orantılı olmayan göğüsler, güzellik unsuru olmanın aksine, kişinin arzu ettiği giysileri giyememesi ve istediği duruşa sahip olamaması gibi özgürlüğünü kısıtlayan sorunlara sebep olabilir. Bunun yanı sıra aşırı büyük memeler ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Doğru planlanan bir meme küçültme ameliyatı sayesinde, ideal büyüklük ve dirilikte doğal güzelliğe sahip göğüslere kavuşmak mümkündür.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Memenin mevcut hacmini azaltmak ve gerek estetik açıdan, gerekse sağlık nedeniyle hedeflenen ideal forma getirmek için uygulanan bir göğüs estetiği ameliyatıdır.

Göğüs Küçültme Neden Yapılır?

Fazla büyük hacimdeki memelerin sebep olduğu boyun, sırt ve omuz ağrıları, duruş bozukluğu, nefes alma güçlüğü, sutyen askıları nedeniyle omuzda görülen çöküklük, omuzdaki kol ve el sinirlerinin sıkışmasına bağlı oluşan ellerdeki güç kaybı ve uyuşma, meme altında oluşabilen pişik, egzama veya mantar enfeksiyonları, fiziksel aktivitelerin sınırlanması gibi istenmeyen durumların çözümü için uygulanan bir yöntemdir. Tüm bu durumlar kadınlarda sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik ve sosyal sorunlara neden olur.

Göğüsler Neden Büyür?

Meme dokusunun büyümesi, kalıtımsal özellikler, hormonal değişiklikler, fibrokistik mastopati, hamilelik, emzirme, aşırı kilo alma gibi nedenlere bağlı olarak gerçekleşebilir.

Doğru Meme Şekli Ve Boyutu Nasıl Tespit Edilmeli?

Bir memenin güzel görünebilmesi için bulunduğu vücuda uygun hacim ve formda olması gerekmektedir. Öncelikle sağlık açısından gerekli kriterlere uygun olmasına dikkat edilmelidir. Meme küçültme ameliyatında amaçlanan, vücutla orantılı ve tamamen simetrik bir form yaratmaktır.

Meme Küçültme Nasıl Yapılır?

Meme küçültme illustrasyon

Memeyi istenilen boyuta getirmek için hastanın durumuna göre seçilecek yöntemle fazla doku ve deri çıkarılır, meme başı memeden ayrılmadan doğru konuma getirilir ve bu sayede dikleştirilmiş de olur. Meme başının ayrılmadan düzeltilmesi sayesinde emzirme engellenmemiş olur ve his kaybı da yaşanmaz.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme küçültme ameliyatları uygulanacak tekniğe ve memenin büyüklüğüne göre fark oluşabilmekle birlikte, genellikle 2-4 saat kadar sürer.

Meme Küçültme Ağrılı Bir Operasyon Mudur?

Operasyon sonrasında bir kaç gün süreyle hafif düzeyde sızlama hissedilebilir. Kol hareketleri esnasında hafif ağrı oluşabilir. Bunlar basit ağrı kesicilerle önlenebilir durumlardır.

Anestezi Türü

Meme küçültme ameliyatlarında genel anestezi yöntemi kullanılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Öncelikle operasyonla ilgili beklentinizi çok iyi belirlemeli ve cerrahınıza aktarmalısınız. Kişisel ve ailevi hastalık hikâyenizi paylaşmalı ve sonrasında muayene olmalısınız. Gerekli tetkik ve incelemelerin ardından, vücut ölçülerinizle yakışacak meme hacmi, meme başının yeri ve büyüklüğü tespit edilmelidir.

Kimlere Meme Küçültme Ameliyatı Yapılır?

Genel olarak, muayene ve tetkik sonucunda engel bir durum tespit edilmeyen, büyümesi hormonal bir sebebe bağlı bulunmayan, son 6 ay içinde büyümesi durmuş, gelişimini tamamlamış ve küçülmesine ihtiyaç duyulan memeler için cerrahi operasyon düşünülür.

Doktor Seçimi

Meme küçültme ameliyatı olmayı düşünüyorsanız mutlaka konusunda uzman bir plastik cerraha başvurmalı ve muayene olmalısınız. Memelerin durumuna göre farklı tekniklerle küçülme sağlanacağı için, özenli tetkik, tam bir fizik muayene ve uzman doktorla ayrıntılı görüşme çok önemlidir.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyatının, adet dönemine denk gelmemesi önemlidir. Ameliyattan önce ve sonra 15 gün süreyle, toplamda 30 gün sigara içilmemesi gerekir. Ameliyat öncesindeki 10 gün kan sulandıran ilaç kullanılmamalıdır. Son 48 saat içinde alkol alınmamış olmalıdır. Nezle, soğuk algınlığı, boğazda ağrı gibi durumlar oluşursa, doktora haber verilmelidir.

Meme Küçültme Sonrası

Ameliyat sonrası süreç çoğunlukla rahat geçer, hissedilecek ağrı minimaldir. Kolların hareketiyle ya da öksürükle hafif sızıya oluşabilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Oluşabilecek ödem ve ağrılar hasta hafifçe oturur şekilde yattığında daha çabuk yok olur. İyileşme sürecinde sigara kullanılmamalıdır. 8. günden sonra ılık banyo yapılabilir, sporcu sutyeni giyerek, günlük yaşama ve iş hayatına dönebilir fakat 15 gün kadar kol aktivitelerini sınırlı tutmalıdır. Sporcu sutyeni 8 hafta kadar daha kullanılmalıdır. İlk iki ay süresince, göğüs kısmına fiziki müdahaleden, ağır spor ve aktivitelerden kaçınılması gereklidir.

İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası 4. saatte hasta yürütülür ve ağızdan beslenmeye başlanır. Bir gün süreyle hastanede kalınmalıdır. Aksi bir durum yok ise ertesi gün taburcu olunabilir. Drenler, biriken kan belli bir miktardan azsa, taburcu edilirken alınır ya da 4. gün alınmak üzere bırakılır. İyileşme dönemi her hastaya göre farklılık gösterebilir. Bir hafta boyunca koruyucu maksatlı antibiyotik ve ağrı kesiciler verilir. 4. gün ilk pansuman yapılır ve drenler alınır. 8. gün ikinci pansuman yapılır. Eriyen dikiş kullanıldıysa alınmasına gerek olmaz. (Kalıcı dikiş kullanıldıysa yaklaşık 15. gün alınır.) İnce bantlarla yalnızca dikiş hatları kapatılır. 8 hafta süreyle kullanılacak olan, göğüsleri tamamen saran ve destekleyen, yumuşak ve esnek, sporcu sutyeni giyilir. İkinci pansumandan sonra hasta günlük aktivitelerine ve iş yaşamına dönebilir. Ameliyat bölgesindeki ödem ve morluklar 2-3 hafta içinde iyileşir. Birkaç ay sonra alt kenarları normal şeklini alarak meme yerine oturur. İzler azalmaya başlar. Son şeklini alması ve izlerin belirginliğinin düzelmesi yaklaşık bir yıl sürer. Meme küçültme operasyonu sonrası 6. ve 12. aylarda kontrol muayenesi yapılarak ultrasonografik inceleme uygulanır.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Ameliyat öncesi rutin dışı tetkiklerin gerekebilmesi, göğsün yapısı, uygulama için seçilecek yöntemin tarzı gibi etkenler sebebiyle kişiye özel fiyatlandırma yapılması söz konusudur.

Meme Küçültme Ameliyatına Bağlı Riskler Nelerdir?

Her cerrahi müdahalenin ardından bazı istenmeyen sonuçlar gelişebilir. Çoğunlukla bu pürüzler, ilgili bölgenin iyileşmesinden sonra küçük revizyonlarla düzeltilebilir. Meme küçültme ameliyatı geçirecek olan kişilerin çoğunda görülmeyecek olsa da, cerrah tarafından hastaya olası risklerden teker teker bahsedilmesi gerekir. Kalp, damar ve kan hastalığı, direnç düşüklüğü olanlarda, diyabet (şeker) hastalarında, yaşlılarda, sigara içenlerde bu riskler artmaktadır.

Nadir de olsa görülebilen riskler:

  1. Erken dönem riskleri; kanama, enfeksiyon, alerjik reaksiyonlar, yara ayrışması, meme başı nekrozudur.
  2. Geç dönem riskleri; memede sertlik, meme başı ve cilt duyarlılığı değişimi, emzirme sorunu, asimetridir.

Meme Küçültme İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat Sonrası İz Kalır Mı?

Ameliyatta kullanılan teknik ve gösterilen özen, hastanın cilt tipi gibi faktörler operasyon sonrası izler üzerinde etkilidir. Başlangıçta daha belirgin ve kırmızımsı olabilirler fakat zaman içinde yumuşayarak pembe beyaz bir renk alırlar ve az görünür hale gelirler. Çoğunlukla bir yılın sonunda iyice silikleşerek incecik bir çizgi olarak belli belirsiz hale ulaşırlar.

Memede sadece yağlanmaya bağlı irilik olup formunun zaten düzgün olduğu durumlarda, liposuction yöntemiyle fazla yağlar alınıp göğüs küçültülebilir. Bu durumun avantajı işlem sonrası kesi izi kalmaması olur.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirebilir Miyim?

Memenin yapısının büyük kısmını süt bezleri ve süt kanalları oluşturmaktadır. Meme küçültme ameliyatında meme bezlerinin ve süt kanallarının bir kısmı etkilendiğinden süt verme işlevinde kısmi veya tümden kayıplar görülebilir. Az oranda küçültme yapılıp, süt bezlerinden fazlaca doku çıkarılmamışsa; meme başı ile süt kanalları arasındaki ilişkiyi bozmayan teknikler tercih edilmişse, işlem sonrasında normal ya da normale yakın oranda süt vermek mümkün olabilir. Bilimsel yayınlarda göğüs küçültme ameliyatından 2-3 yıl sonra süt kanallarından çoğunun yeniden aktive olduğu ve süt vermenin imkânlı olduğu bildirilmiştir.

Eğer emzirme ile ilgili bir düşünceniz varsa ameliyat öncesi bu durumu mutlaka cerrahınızla paylaşmalı ve üzerinde konuşmalısınız.

Ameliyatsız Meme Küçültme Mümkün Mü?

Cerrahi müdahale dışında meme küçültmek için geçerli bir ameliyatsız estetik yöntemi bulunmamaktadır. Bazı durumlarda memenin hacmi, hormonsal nedenler, hamilelik ve aşırı kilo alıp verme ile bir miktar değişebilir.

Ameliyat Sonrası İşe Ne Zaman Gidebilirim?

Ameliyatı takip eden 8. gün iş yaşamına dönülebilir. 15. güne kadar ise kol hareketlerinde zorlama olmamasına özen gösterilmelidir.

Ameliyat Sonrası Meme Ucunda His Kaybı Olur Mu?

Ameliyat esnasında kesilen bazı sinirler nedeniyle meme ucunda birkaç ay sonra düzelecek olan geçici bir duyarsızlık oluşabilir. Meme başının tamamıyla serbestleştirilmesi gereken aşırı derecede büyük memelerde, ameliyat sonrasında kalıcı hissizlik meydana gelir.

Göğüs Küçültme Egzersizleri Var Mı?

İstikrarlı bir şekilde yapılan egzersizler göğüs kaslarının güçlenmesinde fayda sağlar. Ancak belli ölçüde bir hacim değişikliği sağlayamaz.

Ameliyat Sonrası Ne Zaman Seyahat Edebilirim?

Gerekli kontrolleri aksatmamak şartıyla 1 hafta sonra seyahat edilebilir, yaklaşık 2 hafta araç kullanılmaması önerilir.

Kilo Alırsam Ne Olur?

Aşırı kilo değişimleri, hamilelik, emzirme ve yer çekimi, göğüslerde hacim artışına ve yeniden sarkmaya sebep olabilir. Böyle bir durumda, ilk operasyonda kullanılan tekniğin cerrah tarafından bilinmesi kaydıyla, işlemin tekrarlanması sakıncalı değildir.


AMELİYAT HAKKINDA

Ortalama Konaklama Süresi 1 hafta
Hastane Konaklama Süresi 1 gün
Ameliyat Süresi 2-4 saat
Anestezi Türü Genel anestezi
İyileşme Süresi 2 hafta

İlgili İçeriklerimiz

Meme Büyütme

Kadın fiziğinin en önemli estetik detaylarından birini göğüsler oluşturur. Memelerini güzel bulmayan kadınlar çok önemli psikolojik sorunlar yaşayabilmekte ve sosyal hayatlarını[...]

Devamını Oku

Meme Dikleştirme

Göğüslerinizin sarkma durumunu tespit etmek için meme uçlarınızın konumuna bakarak karar verebilirsiniz. Eğer uçlar meme altı kıvrımının üzerinde ise her şey yolundadır. Meme[...]

Devamını Oku

Jinekomasti

Jinekomasti, yani erkeklerde görülen normalin üstündeki meme büyümesi, bebeklik ve yaşlılıkta da oluşabilen, en çok da ergenlik döneminde görülmeye başlanan bir durumdur.

Devamını Oku

Meme Rekonstrüksiyon

Meme onarım ameliyatı, kozmetik amaçlı bir operasyondan çok rekonstrüksiyon yani onarım amaçlı bir ameliyattır. Kadınsı görünüm ve özgüvenin önemli bir unsuru olan memenin[...]

Devamını Oku
;