Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulak estetiği

Kulakların baş ve yüz ile doğru orantılı ve doğru konumda bulunmaması, estetik açıdan hoş olmayan bir görüntüye sebep olabilir. Halk arasında "Kepçe Kulak" olarak adlandırılan durum ise günümüz tıbbında çok kolay ve hatta iz bırakmayan bir estetik operasyon olan Otoplasti ile rahatlıkla giderilebilmektedir.

Otoplasti Nedir?

Otoplasti, genellikle kepçe kulak olarak isimlendirilen, çocuk ve yetişkinlerde görülen dış kulak yapısındaki bozuklukların estetik ameliyatla giderilmesi yöntemidir.

Kepçe kulak nedir ve ne gibi sorunlara yol açar?

Kepçe kulak, kulakta en yaygın görülen şekil bozukluğudur. Çoğunlukla kulak bölgesinde yer alan kıkırdakların gevşekliği veya kulak kıvrımlarının yetersizliğinden kaynaklanır. Bu sebeplerden dolayı gevşek bir yapıya sahip olan kulak, öne veya yana doğru eğilmiş bir şekilde durarak hoş olmayan bir görüntüye neden olur. Genellikle her iki kulakta birden görülür fakat nadir durumlarda yalnızca tek bir kulak kepçe kulak görünümünde de olabilir. Neden olabildiği psikolojik problemler yüzünden mutlaka müdahale edilmesi gereken bir sorun olan kepçe kulak, modern tıbbın sağladığı imkanlar sayesinde basit bir operasyon ile kolaylıkla düzeltilebilmektedir.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulak kepçesi şekillenmesi henüz anne karnındayken olur, 5-6 yaşına kadar gelişimi sürer ve yine bu yaşlarda son şeklini alır.

Kulak şekli bozukluğuyla ilgili en büyük sıkıntıyı yaşayan grup, çocuklardır. Okul çağındaki çocuklara akranları tarafından takılan “kepçe” gibi lakaplar psikolojik problemler, derslere ilgisizlik, okuldan soğuma gibi sorunlara neden olur. Bu yüzden kulak gelişimini tamamlayan çocuklarda otoplasti (Kepçe kulak ameliyatı) ile sorunun çözümüne gidilir.

Çocuklarda Ameliyat Hangi Yaş Aralığında Yapılabilir?

Kepçe kulak ameliyatının çocukta psikolojik problemler, derslere ilgisizlik, okuldan soğuma gibi durumlar başlamadan, okul öncesi dönemde yapılması uygundur. Erken yaşta yapılan bu operasyonlarda psikolojik adaptasyon çok daha kolaydır.

Kepçe kulakta anatomik sorun nedir?

Kepçe kulak görünümüne üç anatomik bozukluk neden olur:

  1. Kulak katlantısının gelişmemesi
  2. Kepçe çukurunun derin olması
  3. Kulak kepçesinin kafadan ayrık durması

Bu bozukluklardan her biri, her hastada farklı şiddette görülebilir. Ameliyat bu bozuklukları düzeltmeye yöneliktir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Otoplasti, yetişkin bireylerde lokal anesteziyle, çocuklarda ve lokal anestezinin yapılamayacağı hastalarda ise genel anesteziyle yapılır.

Ameliyat esnasında kulağın arka tarafına bir kesi açılır, kıkırdak törpüsü ile inceltilir ve daha sonra kesilen yer dikilir.

Kulakta bulunan dikişler arka kısımda kalacağı için karşı taraftan görülme olasılığı yoktur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi

Tüm operasyonlarda olduğu gibi otoplasti operasyonu öncesinde de sigara ve alkol tüketimini en az bir hafta önceden kesmek tavsiye edilir. Bu, iyileşme sürecinin daha hızlı geçmesi için çok önemlidir. Ayrıca operasyon öncesi aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçların da kullanılmaması gerekir. Bunlar haricinde düzenli kullanılmakta olan ilaçlar hakkında mutlaka ameliyatı yapacak olan doktor bilgilendirilmelidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Kulak estetiği ameliyatından sonra kulağın tümünü örten, fazla sıkmayan bir saç bandı takılır ve bu bant yaklaşık 3 hafta devamlı kullanılır. Böylece eski haline dönmek isteyen kıkırdağı tutan dikişlerdeki yük azaltılmış olur. Kıkırdak sertleşerek yeni pozisyonunda iyileşir. Saç bandının başka bir fonksiyonu da kulak estetiği sonrasında ilk günlerde ödemi azaltmak ve şişliğin biraz daha çabuk düzelmesini sağlamaktır.

Kulakta birkaç hafta sürecek bir hissizlik olması normaldir. Bu dönemde saç kurutma ve fön işlemleri yapılmamalıdır.

Kulak estetiği sonrası iz kalır mı?

Kulak estetiği ameliyatının kesisi kulak kepçesinin arkasında gizlenir. Bu nedenle kafaya arkadan bakıldığında dahi görünmez.

Kepçe Kulak Ameliyatının Riskleri

Kıkırdak dokusunda enfeksiyon gelişme ihtimali çok düşüktür. Cerrahın alacağı tedbirlerle bu ihtimal daha da azaltılır fakat nadir de olsa bu durumun oluşması ihtimali vardır.
Kulakları kepçe olan hastalar genellikle kulak kafaya ne kadar yakın olursa o kadar mutlu olurlar. Fakat bu durum kulaklara doğal olmayan bir görüntü verir. Bu nedenle kulak estetiği ile kulaklar gerekli ölçüde kafaya yaklaştırılmalıdır. Ameliyat sonrası ilk dönemdeki ödem azaldıkça kulaklarda daha doğal bir görünüm oluşur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

Ameliyat fiyatları, kepçe kulak probleminin tek ya da çift taraflı oluşuna, beraberinde ek sorunlar olup olmamasına, kulak memesi problemi varlığına, anestezi şekline göre değişmektedir. Detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için bize ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kepçe Kulak Ameliyatı ağrılı bir operasyon mu?

Kepçe kulak ameliyatları genellikle ağrısız ameliyatlardır. Oluşabilecek ağrılar günlük yaşamı etkilemeyecek ve basit ağrı kesicilerle çözüm bulacak şiddettedir.

Kepçe kulak ameliyatı sonucu kalıcı mı?

Ameliyat sonrasında kulaklarda bir miktar açılma beklenebilir. Çocuklarda bu risk daha düşüktür. Ancak düzgün yöntemlerle ameliyat edilip, sonrasında yeterli süre bant kullanan hastalarda bu risk en aza inecektir.

Ameliyat sonrası ne kadar süre sonra normal hayatıma dönebilirim?

Ameliyat sonrası normal yaşama dönülmesinde kadınlar problem yaşamazken, erkeklerde bu süreç kadınlara göre biraz daha uzun sürebilmektedir. Günlük hayatta kadınların saçlarında aksesuar olarak saç bandı kullanması normal olduğundan ameliyat sonrasında da normal yaşama hemen dönebilirler. Fakat erkeklerde saç bandı alışkanlığı olmadığından normal yaşama dönüş süresi kadınlara göre biraz daha uzun olabilir.

Otoplasti duyma sorunlarına yol açabilir mi?

Estetik amaçlı yapılan bu ameliyatın işitme fonksiyonlarıyla ilgisi bulunmadığı için duyma sorunlarına yol açma ihtimali yoktur.


AMELİYAT HAKKINDA

Ortalama Konaklama Süresi 2 gün
Hastane Konaklama Süresi Yok
Ameliyat Süresi 1-2 saat
Anestezi Türü Lokal-Genel anestezi
İyileşme Süresi 3 hafta

İlgili İçeriklerimiz

Burun Estetiği

Burun yüzün orta bölgesinde bulunur ve bakıldığında yüzde ilk dikkati çeken yapıdır. Burnun şekli ve yüzdeki diğer yapılarla orantısı, estetik görünümü önemli ölçüde[...]

Devamını Oku

Burun Dolgusu

Burnunun genel görüntüsünden şikâyetçi olan kişiler için ameliyatsız bir burun düzeltme işlemidir. Kişinin rahatsızlık duyduğu duruma göre, bu işlemden sonra burun şekil[...]

Devamını Oku

Alın Dolgusu

Alın bölgesindeki kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılması için yapılan bir dolgu enjeksiyon yöntemidir. Alın bölgesindeki çizgilerin içerisine hyarulonik asitli[...]

Devamını Oku

PRP

Son yıllarda iyileştirici, gençleştirici etkisi nedeniyle adından sıkça bahsedilen PRP uygulamalarında, kendi kanınızdan elde edilen ve trombositler yönünden zengin olan[...]

Devamını Oku
;