Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın germe

Her yaşta kadın ve erkeğin sahip olmak isteyeceği dümdüz ve sorunsuz bir karın için bazen spor yapmak veya ideal kiloya gelmek yeterli olmayabilir. Karın bölgesindeki deride oluşmuş olan deformasyon, sarkıklık ve fazlalıkları gidermenin en etkin yolu karın germe ameliyatı olacaktır.

Karın germe ameliyatı nedir?

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı, karnın ön kısmındaki fazla yağ ve sarkık derinin alınıp, zayıf karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir plastik cerrahi operasyonudur.

Neden Yapılır?

Karın ameliyatları, özellikle kadınların sorunu olan hızlı ve sık kilo alıp verme sonucunda, yaşlılıkla beraber veya hamilelikten sonra karın bölgesinde oluşan yağlanma, sarkma ve çatlaklar nedeniyle yapılır.

Karın Neden Yağlanır ve Sarkar?

Kilo alımı her zaman vücudun her yerinde aynı oranda yağlanma şeklinde görülmez. Vücut genellikle yağ dokusunun büyük bir bölümünü karın ve bel bölgelerinde depolar. Bu sebeple özellikle kadınlarda en önemli şikayetler sarkmış ve yağlanmış karın bölgeleriyle ilgili görülür. Yapılan diyetler veya obezite ameliyatına bağlı olarak fazla kilo vermiş kişilerde de sıklıkla karında gevşeme, sarkma ve çatlaklar ortaya çıkabilir.

Yağlanmış karın bölgesinde karın kasları arasındaki dokularda yırtılmalar oluşur. Bu yırtılmalara bağlı olarak, karnın düz kalmasını sağlayan kaslar birbirinden ayrılmaya başlar. İç organların uyguladığı basınçla karın bölgesi dışa doğru bombeli bir şekil alır, yağ dokusunun kendi ağırlığı nedeniyle de karında gevşeme, sarkma ve çatlaklar oluşur. Karın kaslarında oluşan yırtılmaların ve karın derisi deformasyonlarının egzersiz ve diyetle giderilmesi de çoğunlukla imkansızdır.

Karın germe nasıl yapılır?

Karın germe tipleri illustrasyon

Karın germe ameliyatında genellikle karnın en alt kısmında enine uzanan bir kesi (bu kesi mayo altına saklanabilecek kadar alttadır) ve göbek deliği çevresinde bir diğer kesi yapılır.

Mini karın germe ameliyatında bu kesiler biraz daha kısadır. Hatta bazen göbek deliği çevresine kesi yapılmayabilir.

Bu kesiler yapıldıktan sonra, deri kasıklardan göğüs altına kadar kaslardan ayrılır. Ortaya çıkan karın kasları germe yöntemi ile sağlamlaştırılır, zayıflık varsa onarılır. Sonrasında deri gerdirilerek yerine dikilir. Deri fazlalıkları kesilerek alınır. Dikişler pansuman ile kapatılır.

Karın germe ameliyatı ne kadar sürer?

Tam karın germe ameliyatı yaklaşık 2-5 saat, kısmi karın germe ameliyatı ise yaklaşık 1-3 saat sürer.

Karın germe ağrılı bir operasyon mudur?

Karın germe operasyonları genellikle çok ağrılı işlemler değildir. Operasyon sırasında kullanılan anesteziler sayesinde hasta operasyon sonrası ağrı hissetmez. Ertesi gün hafif ağrı hissi oluşur ancak bu ağrılar basit ağrı kesicilerle giderilebilecek niteliktedir.

Anestezi Türü

Karın germe ameliyatı genel anestezi ya da spinal-epidural anestezi kombinasyonu ile yapılan bölgesel anestezi altında yapılabilmektedir. Anestezi yöntemi hastanın yaşı, sağlık durumu ve kişisel isteği de göz önünde bulundurularak seçilir. Anestezi yöntemi ne olursa olsun ana amaç ameliyatın emniyeti ve hastanın konforudur.

Karın germe ameliyatı öncesi

Kimlere karın germe ameliyatı yapılır?

Tam karın germe, genellikle doğum yapmış ya da aşırı kilo alıp vermiş kişilere uygulanır. Hastanın göbek deliğinin üstünde deri fazlası varsa ve oturduğunda göbek deliğinin altında eliyle tutabileceği bir katman oluşuyorsa, tam karın germe için uygun hasta adayı demektir. Deri ve yağ fazlası yalnızca göbek altında toplanmışsa mini karın germe yapılır.

Doktor Seçimi

Tüm estetik amaçla yapılan ameliyatlar plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu sebeple karın germe ameliyatları için bu konuda deneyim kazanmış plastik cerrahi uzmanlarına başvurulması gerekir.

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyat öncesinde hastanın estetik operasyonu gerçekleştirecek cerrah ve anestezi uzmanına kullanıldığı ilaçlar ve genel sağlık durumuyla ilgili bütün detayları bildirmesi gerekir. Operasyondan 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar, bitki çayları, balık yağları kullanımı durdurulmalı, özel bitkisel kür uygulamaları yapılmamalıdır. Tüm operasyonlarda olduğu gibi karın germe operasyonu öncesinde de sigara ve alkol tüketimini en az bir hafta önceden kesmek tavsiye edilir. Bu, iyileşme sürecinin daha hızlı geçmesi için çok önemlidir.

Karın Germe Sonrası

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar ve iyileşme süreci

Hastaya ameliyat sonrasında bir karın korsesi giydirilir. Bu korse en az 3 hafta kullanılmalıdır. Ameliyattan bir hafta sonra hasta günlük yaşamına dönebilir. İlk 4-6 hafta ağır eşyalar kaldırılmaması önerilir. 3 hafta sonra karın hareketleri dışında spora başlanabilir. 6 hafta sonra ise tüm spor aktiviteleri serbesttir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe fiyatları karın bölgesindeki sarkıklığın ve yağ fazlalığının derecesine, beraberinde liposuction yapılıp yapılmayacağına, hastanın yaşı ve medikal durumuna göre değişiklik gösterir.

Karın Germe ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Karın germe ameliyatı sonrasında hamile kalabilir miyim?

Karın germe ameliyatı hiçbir şekilde anatomik olarak hamilelik sürecine engel değildir. Ameliyat olan kişi rahatlıkla hamile kalabilir, karın duvarı hamileliğe adapte olur ve genişler. Fakat karın germe ameliyatlarından sonra özellikle erken dönemde hamile kalınması tavsiye edilmez çünkü gebelikte alınacak kilolar ve karın duvarındaki değişiklikler ameliyatta elde edilen avantajların yok olmasına neden olur. Karın duvarı gevşeyebilir, alınan kilolar elde edilen sonucu olumsuz etkiler.

Sadece yağ aldırma (liposuction) ile sorun giderilemez mi?

Karın derisinde çatlak olmadığı ve sarkıklığın minimal olduğu durumlarda sadece yağ aldırma yeterli olabilir. Genellikle az kilo alınmış ilk hamileliklerden sonra liposuction yeterli olmaktadır. Ama ikinci üçüncü hamileliklerden sonra, çoğul gebeliklerde ya da aşırı kilo alınan hamileliklerden sonra sadece liposuction uygulamak deri sarkmasına neden olur.

Yağ alma (Liposuction) bu ameliyat ile beraber yapılabilir mi?

Karın germe operasyonu genellikle yağ aldırma ile beraber yapılan bir işlemdir. Hatta, karın estetiğini sağlama amaçlı olarak önce bölgede bulunan fazla yağların alınması, sonrasında karın kaslarının güçlendirilmesi ve karın germe işleminin tamamlanması birçok hasta için uygulanması çok daha etkili olan bir yöntemdir. Ancak vücudun başka bölgelerine gerçekleştirilecek liposuction operasyonlarının kapsamına bağlı olarak doktor tarafından önce liposuction operasyonunun tamamlanması ve ilerleyen süreçte karın germe ameliyatının gerçekleştirilmesi de önerilebilir.

Doktorun operasyon kapsamlarını belirlerken ve şekillendirirken dikkate aldığı ana unsur hastanın genel sağlık durumu ve vücuttan alınması planlanan yağ miktarıdır.

Hamilelik sonrası karın germe ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Doğum sonrasında vücutta toplanan fazla deri ve yağlar kimi zaman beslenme düzeni ve çeşitli egzersizlere rağmen hamilelik öncesi forma dönmemektedir. Bu tip durumlarda göbek ve karın bölgesindeki sarkmalar en erken doğumdan 1 yıl sonra ameliyatla giderilebilir.

Karın Germe Sonrası iz kalır mı?

Karın ameliyatları sonrasında iç çamaşırın içine gizlenebilen bir iz kalabilir. Bu iz genellikle zaman içinde azalır ve hastaları rahatsız etmez.

Mini karın germe (Mini Abdominoplasti) nedir?

Mini karın germe ameliyatı, cildi gevşek ama tam karın germe işlemi için uygun olmayan ve karın bölgesinde fazla kilosu olmayan kişiler için tercih edilebilecek bir ameliyattır. Özellikle doğum yapmış, fazla yağı veya cilt altı dokusu göbeğinin altında toplanmış kişilere uygulanır.

Mini karın germe ameliyatında, karın ve bel bölgesindeki fazla yağlar alınıp, göbek altındaki fazla doku çıkartılarak germe işlemi uygulanır. Göbek üzerinde kalan bölgeye hiçbir işlem uygulanmaz.

Karın Germe Ameliyatı ile Çatlak Tedavisi Yapılır mı?

Özellikle doğum sonrasında kadınlarda karında bollaşma, çatlaklar ve sarkmalar meydana gelebilir. Karın germe ameliyatlarında özellikle göbek altında kalan çatlakların birçoğu giderilir yalnız bazı hastalarda bir kısmı kalabilir. Fakat ameliyat sonrasında hasta düz bir karna sahip olduğu için çatlaklar olsa bile daha az dikkat çekicidir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Karın germe ameliyatından sonra cinsel ilişkiye girmek için en az iki hafta kadar beklemek tavsiye edilir.


AMELİYAT HAKKINDA

Ortalama Konaklama Süresi 1 hafta
Hastane Konaklama Süresi 2 gün
Ameliyat Süresi 2-4 saat
Anestezi Türü Genel anestezi
İyileşme Süresi 2 hafta

İlgili İçeriklerimiz

Vaser Liposuction

Günümüzde yağ aldırma operasyonlarında klasik liposuction yönteminin yerini artık hasta için minimal cerrahi gerektiren, sonuçlarının memnuniyet oranı çok daha yüksek olan ve[...]

Devamını Oku

Soğuk Lipoliz

Kilo problemi olan kişilerde ya da bölgesel yağ fazlalığı olan kişilerde kullanılan bir yağ parçalama yöntemidir.

Devamını Oku

Kök Hücreli Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu uygulamalarının estetik açıdan güzel sonuçlar verdiği yıllardır deneyimlenmektedir. Ancak, bu sonuçların kalıcılığı konusundaki oran tatmin edici olmayabiliyordu.

Devamını Oku

Meme Küçültme

Gereğinden fazla büyük ve vücuda orantılı olmayan göğüsler, güzellik unsuru olmanın aksine, kişinin arzu ettiği giysileri giyememesi ve istediği duruşa sahip olamaması gibi[...]

Devamını Oku
;