Genital Estetik

Genital estetik

Genital estetik günümüzde bir tabu olmaktan çıkmış, kadının ruhsal ve fiziksel sağlığı açısından önemi iyice kavranmıştır. Uygulanan işlemler kolay ve memnun edicidir.

Hastaların işlem sonrası kısa sürede iş ve sosyal hayata dönebilmeleri kadınların konuya yaklaşımını değiştirmiş durumdadır. Hasta-doktor arasındaki güvene dayalı iletişim sayesinde, işlemler sonrası alınan yüz güldürücü sonuçlar memnuniyet vericidir. İlerlemiş ve hızlı tıbbi teknikler ile artık hastalar kolaylıkla istedikleri sonuca ulaşabilmektedirler.

Genital Estetik Nedir?

Genital yapı, vagen, büyük dudaklar (Labium majus), küçük dudaklar (Labium minus), kızlık zarı (Hymen) ve dudakların üst kısmı-tepe bölgesi (Mons pubis)’den oluşmaktadır.

Genital bölgeyi oluşturan bu bölümlerde yaşanan deformasyonlar, yalnızca estetik açıdan hoş olmayan bir görünüme yol açmakla kalmaz, kadınlarda güvensizlik, cinsellikte yetersizlik, tatmin olamama ya da utanma gibi sorunlara da yol açar.

Genital estetik operasyonlarıyla pek çok sıkıntıya neden olan bu deformiteler giderilerek, gerekli düzeltmeler sağlanmaktadır.

Türleri

Labioplasti (İç ve Dış Dudak Estetiği)

Dış genital yapıyı oluşturan ve Labium adı verilen dudaklar daha kalın ve dolgun olan kısımlar, yani büyük dudaklar ile daha içte yerleşen ince olan küçük dudaklardır.
Zaman içinde kişinin özelliklere ya da yaşa bağlı olarak bu bölümde görüntü bozukluğuna neden olan sarkmalar görülebilir. Örneğin mayo, bikini giyildiğinde önde kabartı şeklinde durmasıyla rahatsızlık verebilir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında girişi kapatarak zorlanmaya ya da ağrıya neden olabilir.

Basit bir operasyon ile bu uzamış ya da sarkmış dudaklar kısaltılabilir ve şekillendirilebilir. İçi boşalmış, gevşemiş dudaklar ise dolgunlaştırılabilir.

Labioplasti sonrası hastalar rahatlıkla günlük hayatına dönebilirler. Ancak iyileşme süresi boyunca 4-5 hafta kadar cinsel ilişkide bulunmamak gerekir.

Klitoris Üzeri Katlantıları Düzeltme Operasyonları (Klitoral Hudoplasti)

Klitoris kadınlarda cinsel haz ve orgazm fonksiyonunda önemli bir organdır. Bazı kadınlarda özellikle ‘labium minus’ olarak adlandırılan iç dudaklardaki doku fazlalıkları klitoris üstüne kadar ulaşmaktadır.

Klitorisin üst kısmındaki fazla deri katmanları hem estetik görüntü olarak rahatsızlık verici olabilir, hem de cinsel uyarılmayı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle klitoral hudoplasti (clitoral hoodoplasty) operasyonları yapılabilmektedir. Operasyon genellikle labioplasti ameliyatları sırasında yapılır. İç dudaklar kısaltıldıktan sonra klitoris tümsekciğine herhangi bir müdahale yapılmadığı takdirde o bölgedeki çıkıntılı görünüm daha da belirgin hale gelmektedir. Bu durum da hastalar açısından memnuniyetsizliklere neden olmaktadır. O yüzden labioplasti sırasında klitoris estetiği de eklenmesi tavsiye edilir.

Ameliyatla Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

Vajinanın normalden geniş olması cinsel problemler arasında en başta gelenlerden biridir. Zira vajina ile erkek organı arasındaki uyumsuzluk, her iki partnerde de orgazm konusunda sorun yaratabilir. Vajina daraltma ameliyatlarıyla bu durumun düzeltilmesi hedeflenir.
Bazı kadınlarda normalde vajina boyutları yapısal olarak normalden büyük olabilir. Bunun dışında, yapılan normal doğumlar, doğum sırasında yırtılma olması (doğum yırtığı), doğum sayısının fazla olması, ilk doğumda yapılan epizyotomi kesisinin usulüne uygun dikilmemesi, ya da dikişlerin açılması, iri bebek doğurma, yaşın ilerlemesi ile beraber vajina elastikiyetinin azalması ve bollaşması görülebilir.

Vajina daraltma ameliyatında vajina arka duvarından boylamasına bir parça çıkarılır. Onarımda ise kas tabakası ayrı, mukoza tabakası ayrı dikilir.

Vajina daraltma ameliyatı daha çok lokal anestezi ile yapılsa da genel anestezi ile yapılması da mümkündür. Ameliyat yaklaşık 1 saat kadar sürer.

Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte diğer cinsel estetik ameliyatlar, ör. vajina estetiği, labioplasti, klitoris estetiği ameliyatları da yapılması mümkündür.

Genital Bölge Beyazlatma

Genital bölgede, cildin koyu pigmentasyon sorununu çözmek amacıyla pek çok çözüm alternatifi ortaya atılmasına rağmen, bu tedavilerin hiçbiri tam olarak kalıcı ve tatmin edici sonuçlar vermemektedir. Vulvar ve anal bölgeye sürülen topikal kimyasallar pek çok cilt sorununa yol açmaktadır, üstelik elde edilen sonuçlar geçicidir. Bu bölgedeki deri çok hassas olduğundan, kimyasal ajanların uygulanmasıyla pek çok komplikasyon ortaya çıkabilir. Bu yüzden hiperpigmentasyonu kaldırmanın en etkili ve gelişmiş yolu lazer uygulamalarıdır. Son yıllarda genital-anal bölgedeki cilt rengini açmak ve kalıcı sonuçlar almak için CO2 lazerle vulvar / anal ağartma teknolojisi tercih edilmektedir.

Lazerle Vajina Yenileme ve Sıkılaştırma

Zaman içinde yapısal ya da doğumlara bağlı olarak vajinal genişlemelere sık rastlanmaktadır. Bu tip şekil bozuklukları cinsel birliktelikte alınan zevkin hem kadın hem de erkek tarafından azalması ya da yok olmasına neden olabilmektedir. Cerrahi müdahale ile, gevşeyen doku fazlalığı alınarak daraltma ve etraf dokuların gençleştirilmesi sağlanmaktadır.

Son zamanlarda lazer yöntemi ile klinik ortamında, anestezi gerektirmeden, çok kısa ve kolay bir yöntemle de vajina daraltma işlemi yapılabilmektedir. Bu amaçla geliştirilen aletler her geçen gün daha ileri safhalara ulaşmakta, lazerden sonra radyofrekans dalgaları kullanılarak çok daha etkili ve başarılı bir şekilde vajen daraltma işlemleri yapılabilmektedir.

Dış Genitalya Sıkılaştırma

Vulva olarak da bilinen dış genital bölge; her iki tarafta dış dudaklar, üst kısımda klitoris bölgesiyle alt kısımdaki anüs (makat) arasındaki alandan oluşmaktadır.
Genital bölgede kırışıklık, sarkma şikayetleri bulunan, daha gergin ve parlak bir cilt yapısı isteyen kişilere ‘labial tightening- vulvar tightening’ olarak bilinen işlem uygulanarak bu sorunlara çözüm bulunabilmektedir.

Büyük Dudaklara Dolgu (Labia Majora Enjeksiyonları)

Yapısal veya yaşa bağlı olarak üzeri tüylerle kaplı büyük dudaklarda çöküntüler ve kırışıklıklar ortaya çıkabilir. Bu durumda büyük dudaklara yağ enjeksiyonu yapılarak daha dolgun bir görünüm kazandırılabilir. Büyük dudak dolgusu, vücudun başka bir bölgesinden ‘liposuction’ yöntemi ile alınan yağın, özel kanüller ile büyük dudaklara verilmesi işlemidir. Böylece normalden küçük veya kırışık görünümdeki büyük dudaklar çok daha dolgun ve canlı bir görünüme kavuşabilmektedir.

Büyük Dudakların Ameliyatla Küçültülmesi (Labia Majora Estetiği)

Genital bölgede dış tarafta kalan, üzeri tüylerle kaplı büyük dudakların normalden iri ya da sarkmış olması estetik açıdan bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bu durumda cerrahi olarak yapılan basit bir operasyonla iri ve sarkık görünümlü büyük (dış) dudaklar küçültülüp düzeltilmektedir.

Büyük dudakların küçültülmesi de bir çeşit labioplasti operasyonudur, ‘büyük dudak labioplastisi’ veya ‘labia majoraplasti’ gibi isimlerle de anılır.

Pubis Tepesi Estetiği (Puboplasti- Venüs Estetiği)

Kadınların, doğumdan sonra özellikle bikini veya dar kıyafetler giydiklerinde belli olan şişkin ve çıkıntıya benzer pubis görünümü, estetik olmayan görüntülere yol açabilmektedir. Pubik yağlanması, kilo ile çözülemeyen konjenital bir deformite olarak bilinir. Yani bu bölgedeki şişkinliği diyet veya spor programlarıyla eritmek oldukça zordur.
Pubis kaldırma ameliyatı, abdominoplasti kesi izi veya alt karın kat izi hizasında gerçekleşir, bu nedenle belirgin bir iz kalmadan problem giderilmiş olur.

Kızlık Zarı Dikilmesi

Sosyal veya ailevi nedenlerle hastalar tarafından talep edilen kızlık zarı onarımı da genital estetik müdahaleler arasında yer almaktadır. Flep yöntemi ile kalıcı olarak kızlık zarı onarımı yapılmaktadır.

Ameliyatsız Genital Estetik Uygulamaları

Son yılarda hızlı bir gelişim kaydeden lazer teknolojilerinin tıp alanında da kullanılmaya başlamasıyla, estetik lazer cihazları vajina estetiği uygulamalarında sıkça adından söz ettirmeye başlamıştır. Vajina estetiği operasyonlarında özellikle CO2 Fraksiyonel lazer uygulamaları kullanılarak yapılan vajina gençleştirme işlemleri, vajina daraltma operasyonları, vajina sıkılaştırma operasyonları yani vaginal rejuvenation işlemleri, genital ameliyatlar karşısında medikal estetik yöntemleri olarak tercih edilebilen, önemli alternatifler haline gelmiştir.

Genital Estetik ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kimler Ameliyatsız Genital Estetik Yaptırabilir?

Doğum yapmış olsun ya da olmasın, özel bölgesinde kuruluk, tekrarlayan bakteri, ph bozulması, vajina gevşeklik, cinsel ilişki sırasında ağrı veya hissizlik, renk değişimi veya idrar kaçırma gibi sorunlar yaşayan her kadın bu uygulamayı güvenle yaptırabilir.

Genital Estetik Orgazmı Etkiler Mi?

Genital estetik kadınların yaşamını önemli ölçüde değiştirerek, kendilerini daha iyi hissetmelerini ve daha öz güvenli olmalarını sağlar. Spor kıyafetleri, tayt, mayo, bikini ve külot gibi dar kıyafetleri giydikleri zaman daha estetik bir şekilde taşırlar.

Ayrıca cinsel ilişkide ağrı yaşamamak, zorluk çekmemek ve daha fazla zevk almak da genital estetik işlemlerinin olumlu etkilerindendir.


AMELİYAT HAKKINDA

Ortalama Konaklama Süresi 1 hafta
Hastane Konaklama Süresi 1 gün
Ameliyat Süresi 1 saat
Anestezi Türü Genel anestezi
İyileşme Süresi 2 hafta
;