Fraksiyonel RF

RF, yani Radyofrekans yöntemi tıp alanında da cilt ve kozmetoloji alanlarında da uzun zamandır kullanılmaktadır. Zamanla gelişen teknoloji sayesinde yönteme yeni özellikler eklenerek oldukça etkili bir hale gelmiştir.

Bu yeni özelliklerden ilki uygulamanın fraksiyonel hale getirilmesidir. Bu tekniğin farkı, uygulanan gücün bütün halde değil, yan yana birçok küçük noktayla cilde nüfuz etmesidir. İkinci kuşak radyofrekans cihazları olan “Fraksiyonel Radyofrekans” cihazları güvenli ve olumlu etkiler sağlamaktadır.

Fraksiyonel RF nedir?

Uzun yıllardır tıp alanında güvenle kullanılan bir tedavi tekniği olan RF (Radyofrekans), son yıllarda medikal estetik uygulamalarda da sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Fraksiyonel uygulamaların devreye girmesiyle de riskleri azalmış ve olumlu sonuçları artmıştır.

Fraksiyonel Radyo Frekans olarak kullanılan farklı teknikler

Altın İğne Tedavisi (FRM) (Fraksiyonel RF Mikroiğneleme)

Altın iğne, radyofrekans enerjisini iğne şeklindeki elektrotların ucundan vermek üzere tasarlanmış özel bir başlıktır. Bu sayede cildin içine istenilen derinlikte enerji verilirken deri yüzeyi ve diğer alanlar korunur ve hedeflenen alanda düzelme elde edilirken diğer alanlarda oluşabilecek olumsuzluklar engellenmiş olur.

Süperfisyal Cilt Rejüvenasyon (SRR) (Sublatif RF)

SRR tekniği ile cildin içine işlemeyen, yayılarak hasar vermeyen elektrot uçları kullanılır. Ciltte 0.3 mm derinliğe kadar termal hasar oluşturulur. İşlemden birkaç gün sonra soyulmaya başlayan cilt daha düzgün ve taze bir şekilde ortaya çıkar.

Grid Fraksiyonel RF (GFR)

Cildin altında, fraksiyone edilmiş radyofrekans enerjisi ile bir kafes veya tel örgü şeklinde termal hasar oluşturmaya yarar. Gevşemiş ya da sarkan cilt yüzeyini toparlar.

Fraksiyonel RF Tedavi Alanları

 • Cilt gençleştirme
 • Kırışıklık tedavisi
 • Gözenek sıkılaştırma
 • Akne izleri tedavisi
 • Ameliyat izleri
 • Atrofik skarlar (Çöküntülü yara izleri)
 • Boyun sarkması
 • Yüzeysel lekeler
 • Cilt renginin açılması
 • Sebum seviyesinin düzeltilmesi
 • Yüzeysel soyma

Fraksiyonel RF uygulaması nasıl yapılmaktadır?

Önce uygulama bölgesine anestezik etkili krem sürülür. Uygun dozlar ayarlandıktan sonra işleme başlanır. Uygulama süresinde her alandan 2-3 kez geçilir. Fraksiyonel RF tedavisinin PRP veya CGF ile birlikte uygulanması etkisini artırmakta ve hızlandırmaktadır. Yüz ovalinde toparlanma, ciltte gerginlik, parlaklık ve yapısında düzelme görülür.

Fraksiyonel RF Seans Sayısı

Problemli bölgenin yoğunluğuna ve durumuna göre değişmekle beraber genellikle 1-4 seans arası uygulama yapılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Fraksiyonel RF Sistemi Kimler İçin Uygundur?

16 yaşını tamamlamış olup, cildinde bu tedaviden fayda görebilecek bir sorunu bulunan herkes için uygulanabilir.

Fraksiyonel RF Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Her seans yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir.

Fraksiyonel RF Uygulaması Ağrılı Bir İşlem midir?

Uygulama öncesinde ağrı oluşumunu engelleyen kremlerle lokal anestezi uygulanır. İşlem sonrasında hafif bir yanma hissi oluşması mümkündür. Kullanılacak cilt yatıştırıcılar sayesinde bu durum giderilebilir.

Fraksiyonel RF Uygulamasının Riskleri Var mıdır?

Fraksiyonel Radyofrekans uygulaması cildin en üst tabakasına hiç zarar vermeden cilt altındaki dokulara etki eder. Bu sebeple herhangi bir leke veya iz kalma riski bulunmaz.

Fraksiyonel RF Uygulamasının Fiyatı Nedir?

Uygulanacak bölgeye ve ihtiyaç duyulacak olan seans sayısına göre kişiye özel fiyatlandırma yapılması gerekmektedir.

Cilt gençleştirme tedavisinde Fraksiyonel RF kaç seansta etkisini gösterir?

Cildin ihtiyacına göre değişmekle beraber, ayda bir kez uygulanacak olan 3 seans sonunda olumlu etkisi görülmektedir.

Cilt yenilemede kullanılan Fraksiyonel RF hangi bölgelere uygulanabilir?

Fraksiyonel RF uygulaması cilt yenileme amacıyla tüm yüz, göz çevresi, boyun, dekolte bölgesi ve ellerde kullanılabilir.

Fraksiyonel iğneli radyofrekans hangi durumlarda uygulanmamalıdır?

Kanama sorunu olan kişilere, kanser hastalarına ve enfeksiyon geçirmekte olan hastalara RF uygulaması yapılmamalıdır.

İlgili İçeriklerimiz

Dermapen

2012 yılında ABD’de yılın en iyi cilt gençleştirme sistemi seçilen Dermapen yöntemi, aynı zamanda akne ve yara izlerinin, çatlakların da belirginliğini azaltıyor.

Devamını Oku

PRP

Son yıllarda iyileştirici, gençleştirici etkisi nedeniyle adından sıkça bahsedilen PRP uygulamalarında, kendi kanınızdan elde edilen ve trombositler yönünden zengin olan[...]

Devamını Oku

Kök Hücre İle Cilt Gençleştirme

Hücrelerimiz belli bir yaşta ölmeye başladığı için yaşlanırız. Peki bu hücreleri cilde geri vererek cildi gençleştirmek mümkün mü?

Devamını Oku

Mezoterapi

Cilt için kullanılan kremlerin çoğu cilt altına nüfuz edemezler. Kremlerde bulunan vitamin ve cilt için gereken diğer moleküller cildin yüzeyinde kalır. Cildine sürekli özen[...]

Devamını Oku
;