El ve Ayak Terlemesi Tedavisi

El ve ayak terlemesi tedavisi

Sosyal yaşantımızda ve psikolojik durumumuzda sorunlara yol açabilecek düzeyde, aşırı el ve ayak terlemesi sıklıkla gözlemlenen bir durumdur. Birçok hastalığın habercisi olabilecek bu durum ihmal edilmeden doktora başvurularak tespit edilmeli ve hastalık varsa tedavisine geçilmelidir.

Aşırı Terleme Nedir?

Terleme, bünyemizin vücut ısısını dengelemek için verdiği yaşamsal bir fizyolojik tepkidir.

Hiperhidroz yani aşırı terleme ise herhangi bir dış etken olmadan, örneğin aşırı sıcak ortamlarda olmasak da efor sarf etmesek de durup dururken ortaya çıkan aşırı terleme durumudur.

Aşırı Terleme hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

El ve Ayak Terlemesi Neden Olur?

Vücudumuzda iki tür ter bezi bulunur (Ekrin ve Apoekrin).

Ekrin ter bezleri yüz, koltuk altı, el ve ayaklarda yoğunlaşmıştır ve aşırı terleme durumundan bu ter bezleri sorumludur.

El ve Ayak terlemesi nasıl önlenir?

Ameliyat, medikal tedavi, pomad ve losyonlar, iyontoforez (elektrik akımı), gibi uygulamalar güncel tedavi yöntemleridir. Ancak bazı olumsuz yan etkileri vardır ve aşırı terlemede yetersiz kalabilirler.

Botoksla Terleme Tedavisi

Botoks enjeksiyonu, ter bezlerini uyaran sinir uçlarından uyarıcı madde salınmasını engelleyerek aşırı terlemeye karşı olumlu etki göstermektedir.

El ve Ayak terlemesinde Botoks nasıl uygulanır?

Özel, ince uçlu iğnelerle el ve ayaklarda aşırı terleyen bölgedeki derinin içine Botilinum Toksin (Botoks) enjekte edilerek uygulanmaktadır.

Kimlere Uygulanabilir?

Hiperhidroz (aşırı terleme) teşhisi konmuş olan kişilerin tedavilerinde etkili bir yöntem olarak uygulanabilmektedir.

Kimlere Uygulanamaz?

Botoks ile tedavi yönteminin, cilt hastalığı olanlarda, hamilelerde ve kas/sinir rahatsızlığına sahip olan kişilerde uygulanması tavsiye edilmez.

Kalıcı bir yöntem mi?

Aşırı terleme tedavisinde bir yöntem olarak kullanılan Botoks uygulamasının, 6 aydan 1 yıla kadar etkisini sürdürebildiği gözlenmiştir.

Ne sıklıkla tekrarlanır?

Yapılan botoks uygulamasının etkisi azalıp aşırı terleme durumu tekrar oluştuğunda uygulama yeniden yapılabilir. İhtiyaca göre, hekim tarafından sıklığı belirlenmelidir. Genellikle ortalama 6 ayda bir uygulanması gerekebilir.

Yan etkisi ve zararı var mı?

Hemen hemen hiçbir yan etkisi olmayan, kolay bir şekilde uygulanabilen, olumlu etkisi kesin olan bu işlemden sonra günlük yaşama hemen dönülebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğal ve bitkisel yöntemlerle terleme önlenir mi?

Doğal ve bitkisel yöntemlerle aşırı terlemeyi önlemek mümkün değildir. Bununla beraber olumlu etki edip ter kokusunu azaltmada katkı sağlayabilirler. Örneğin; aloe vera jeli ile kabartma tozu, limon suyuyla tuz karışımları gibi.

Beslenmenin terlemeye etkisi var mıdır?

Baharatlı yiyecekler, alkollü ve kafeinli içecekler fazlaca tüketildiklerinde terlemeye sebep olabilmektedirler.

Hangi hastalıklar aşırı terleme nedeni olabilir?

  • Enfeksiyona bağlı ateşli hastalıklar
  • Tiroit bezlerinin fazla çalışması (Hipertiroidi)
  • Bazı kalp hastalıkları ve akciğer rahatsızlıkları
  • Düşük kan şekeri (hipoglisemi) ve diyabet
  • Kadınlarda menopoz süreci
  • Bazı kanser türleri

Botoks yılan zehiri mi?

Botoks, antibiyotik ve aşılarda da olduğu gibi, bakteriden elde edilir, yılan zehiri değildir. Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir nörotoksindir.

İlgili İçeriklerimiz

Aşırı Terleme Tedavisi

Terleme, aşırı efor harcadığımız, heyecan veya korku hissettiğimiz anlarda da ortaya çıkabilen veya vücut ısımızın aşırı arttığı durumlarda vücut ısısını düşürmek için ortaya[...]

Devamını Oku

Botoks

Son yıllarda Botoks uygulamalarından, estetik amaçlarla güvenli ve başarılı bir şekilde faydalanılmaktadır.

Devamını Oku

Koltuk Altı Terlemesi

Terleme sağlıklı bir vücut tepkisidir. Aşırı terleme ise bir rahatsızlık sebebi olabilir. Koltuk altlarında oluşan aşırı terleme hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sağlığımızı[...][...]

Devamını Oku

Migren Tedavisi

Botoks uygulaması denince ilk akla gelen estetik uygulamalar olsa da, uzun yıllardır tıp alanında bir çok konuda tedavi maksadıyla etkin olarak kullanılan bir yöntemdir.

Devamını Oku
;