Çene Dolgusu (Jawline)

Çene estetiği ve çene dolgusu

Yüzdeki altın oranı sağlamak için çene formunun yüze uygun olması gerekmektedir. Genetik yapıya ya da yaşın ilerlemesine bağlı olarak; çene hattının belirginliğini kaybetmesi, çenede sarkma, çene uç yapısının olması gerekenden geride olması, asimetrik olması ya da sivri / geniş olması kişide mutsuzluk yaratmaktadır. Böyle bir durumda olan kişiler de ameliyatsız olarak uygulanan bu yöntemi günümüzde oldukça fazla tercih etmektedir.

Çene dolgusu uygulaması, özellikle oval bir yüz yapısına ve güzel bir profil görüntüsüne sahip olmak isteyen kişilerde oldukça memnun edici sonuçlar doğurur. Bu işlemde genellikle hyarulonik asitli dolgular tercih edilir. Ortalama 1-2 yıl arasında kalıcılığı olan ve uygulaması yaklaşık 15-20 dakika süren bu işlemden sonra kişi günlük hayatına hemen geri dönebilir.

Çene Dolgusu Nedir? (Jawline Dolgu)

Çene dolgusu; çenedeki hacim kayıplarında ve çeneye istenilen formun verilmesinde kullanılan işlemdir. Günümüz trendi olan oval yüz ve belirgin çeneye sahip olmak isteyen hastaların sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Yapısal olarak çenesi küçük olup bundan rahatsız olan hastalar kolayca istedikleri çeneye sahip olabilir. Aynı zamanda kaza sonucunda çenede oluşmuş olan doku kayıpları ve form bozukluklarında çene dolgusu işlemi ile kolayca giderilebilmektedir.

Dolgu için hangi malzemeler kullanılır?

Dolgu için üç ana yöntem vardır:

  • Birincisi hyaluronik asit adı verilen vücudumuzda zaten nem maddesi olarak bulunan enjeksiyonlar ile.
  • İkincisi hastanın kendi yağından elde edilen yağ dolgusu ile.
  • Üçüncüsü ise kök hücre destekli yağ enjeksiyonu.

Ağrılı bir uygulama mı?

Çene dolgusu hyaluronik asit ile yapıldığı durumlarda ağrısızdır. Hastaya muayenehanede anestezik krem sürülür, yaklaşık yarım saat içerisinde hasta enjeksiyondan en az acı duyacak seviyeye gelir ve uygulama yapılır.

Yağ enjeksiyonu veya kök hücre destekli yağ enjeksiyonu yapılacağı durumlarda öncesinde hastadan liposuction operasyonu ile yağ alınması gerekir.

Çenede görülen en yaygın şekil bozuklukları nelerdir?

Çenede görülen en yaygın şekil bozukluğu doğuştan kaynaklanan çenenin yüze oranla küçük yada asimetrik kalmasıdır. Kazalar ve travmalara bağlı olarak doku kayıpları ve şekil bozuklukları dolgu uygulamaları ile giderilebilen diğer şikayetlerdir. Aynı şekilde zamanla yaşa bağlı olarak çene dokusunun zayıflaması, çenenin istenilenden fazla kıvrımlanması sıkça rastlanan şekil bozukluklarındandır.

Dolgu uygulamasının yararlı olduğu durumlar:

Dolgu uygulaması çenedeki hacim kayıplarının ve form bozukluklarının giderilmesinde yararlıdır.

Çene dolgusu nasıl yapılır?

Çene dolgusu hyaluronik asit ile yapılıyorsa hastaya muayenehanede anestezik krem sürülür yaklaşık yarım saat içerisinde hastanın çenesi uygulamada iğne acısını en az hissedecek kadar uyuşmuş olur, sonrasında hastaya uygulama yapılır.

Yağ dolgusu ile yapılacak ise önce hastadan liposuction operasyonu ile yeterli miktarda yağ alınması gerekir. Bu yağ hastanın durumuna göre basen yada karın bölgesinden alınır. Sonrasında doktor ameliyathanede alınan yağı yüze enjekte edilecek şekle getirir ve çeneye yağ enjeksiyonu yapılır.

Çene dolgusu kim tarafından uygulanmalı?

Çene dolgusu hyaluronik asit ile yapılıyor ise, estetik cerrah, dermatolog ya da medikal estetik uzmanı tarafından uygulanır.

Çene dolgusu yağ enjeksiyonu veya kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapılacak ise sadece plastik cerrah tarafından yapılabilir. Kök hücre destekli yapıldığı durumlarda yağın içerisindeki kök hücrelerin çoğaltılması için hastadan alınan yağın Sağlık Bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarına gitmesi gerekir.

Uygulama Süresi

Çene dolgusunun uygulama süresi hyaluronik asit ile yapıldığında, yarım saat anestezik kremin etkisini göstermesi ve maksimum yarım saat dolgu uygulaması ile toplamda 1 saat kadar süren bir klinik içi işlemdir.

Yağ dolgusu ile yapıldığı durumlarda hastadan liposuction yöntemi ile basen ya da karın bögesinden yağ alınması ve sonrasında yağın çeneye enjekte edilebilir hale getirilmesi bir ameliyat sürecidir ve yaklaşık olarak 2 saat sürer. Kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile dolgu yapılacağı durumlarda hastadan liposuction yöntemi ile yağ alınır ve 1-2 saatlik sürebilir. Sonrasında kök hücrelerin istenilen sayıda çoğaltılması ve ayrıştırılması için alınan yağ Sağlık Bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarına gönderilerek hücrelerin üremesi beklenir, bu da yaklaşık 3-6 haftalık bir süreçtir. İstenilen sayıda kök hücre elde edildikten sonra hastaya uygulama yapılır.

Çene dolgusunun avantajları

Çene dolgusu çok büyük cerrahi müdahaleye gerek kalmadan istenilen form ve hacmi hastaya kazandırdığı için çok avantajlı bir uygulamadır.

Çene dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Çene dolgusu hyaluronik asit ile yapılırsa 6-12 ay arasında, kişinin kendi yağından elde edilen dolgu ile 2-3 sene, kök hücre destekli yağ enjeksiyonu yapılırsa yaklaşık 5 yıl etki eder.

Çene dolgusunun Yan Etkileri

Çene dolgusunun herhangi bir yan etkisi yoktur.

Çene dolgusunda iyileşme süreci nasıldır?

Çene dolgusunun uygulaması hyaluronik asit ile yapıldığında iyileşme süresi gerektirmez, olası bir morarma veya şişlik olduğu durumlarda buz uygulaması ve haricen sürülen kremler ile hasta uygulama sonrasında normal hayatına hemen dönebilir. Yağ enjeksiyonu ile yapıldığı durumlarda hastanın liposuction operasyonu nedeniyle iyileşmesi ve yağ enjeksiyonu sonrası oluşan morlukların ve ödemin geçmesi 1-2 hasta süre alabilir.

Kimlere Çene dolgusu yapılmaz?

Çene dolgusu, doktorları tarafından farklı sağlık sebepleri ile hiçbir dolgu uygulaması yapılmaması önerilen hastalara yapılmaz.

Çene dolgusu sonrası ödem ve şişlik olur mu?

Çene dolgusu hyaluronik asit kullanılarak yapıldığında çok ufak morarma ve şişlikler oluşabilir buz ve krem ile kısa zamanda geçer. Yağ enjeksiyonlarında ise tam iyileşme süresi 1-2 haftadır.

Çene dolgusu uygulaması güvenli mi?

Çene dolgusu uzman hekimler tarafından yapıldığı sürece güvenlidir.

Çene dolgusu kalıcı mı?

Çene dolgusu hyaluronik asit ile yapıldığında kalıcılığı 6 ay ile 1 yıl arasındadır. Yağ dolgusu ile yapıldığında yaklaşık 2-3 yıl kalıcıdır. Kök hücre destekli yağ enjeksiyonu 5 yıl kalıcıdır.

Jawline Ne Demek?

Kelime anlamı “Alt çene hattı” olan Jawline, yüz biçimimizin alt ana hattını şekillendirir. Bu alanda yapılan estetik uygulamaların başında ise daha belirgin ve çekici hatlara sahip olmayı sağlayan Jawline Dolgusu geliyor.

Jawline Dolgu Neden Yapılır?

Çene bölgesinde yaygın olarak görülebilen şekil bozuklukları sarkmalar, gereğinden fazla büyük veya küçük hacim, çene hattı belirsizliği ve asimetridir. Bazen bir bozukluk olmasa dahi daha ince yapılı ve belirgin hatlı bir çene için estetik uygulamaya ihtiyaç duyulabilir.

Alt çene hattının boyundan yeterince ayrışmaması veya çenenin fazla içeride olması yüzü olduğundan daha şişman gösterebilir. Bu nedenle daha zayıf bir yüz görüntüsüne sahip olmak için de Jawline dolgusu uygulamasından faydalanmak mümkündür.

Bu konuda uygulanabilecek olan cerrahi yöntemler elbette kalıcı çözümler sunar. Ancak ameliyat olmak istemeyen ve uzun iyileşme süresi için zamanı olmayan kişiler için, Jawline dolgusu gibi cerrahi olmayan teknikler cazip seçeneklerdir. Bu uygulamayla aynı zamanda kalıcı bir ameliyat yaptırmadan önce bir ön deneme de yaşanmış olacaktır.

Estetik açıdan ideal kabul edilebilen bir çene konturu için aranan özellikler:

  • Keskin ve belirgin bir çene yan açısı,
  • Orantılı konumda ve belirgin bir çene ucu,
  • Boyundan ayrışan belirginlikte, gergin ve düzgün hatlı bir alt çene hattı

Erkekler de Jawline dolgu yaptırabilir mi?

Jawline dolgusu uygulatmak erkekler arasında da oldukça yaygın. Sebebi ise, daha keskin bir alt çene hattı ile daha erkeksi bir görünüme kavuşmak. Çene köşelerinin belirginleştirilmesi ve genişletilmesini sağlayan çene dolgusu ve Jawline estetiği, maskülen bir imajı destekleyen en yaygın uygulamalardan biri olarak kabul ediliyor.

Jawline dolgusu sonrasında işe ve sosyal hayata dönüş süreci nasıldır?

İşlemden sonra iş ve sosyal yaşama devam etmek için 24 geçmesi önerilir. Uygulama yapılan alanda ilk 48 saat hafif bir hassasiyet ve şişlik oluşabilir. Enjeksiyon yapılan noktalarda oluşabilecek olan hafif morluklar en geç bir hafta içinde kaybolacaktır. Dolgun maddesinin tam anlamıyla oturması ve çene hattının son şeklini alması yaklaşık 2 haftayı sürebilir.

Jawline dolgusu fiyatları

Kişinin mevcut yüz yapısı ve beklentisi yönünde, kullanılacak olan dolgu maddesi miktarı da değişecektir. Jawline dolgusu için genellikle yüksek hacimde malzeme kullanılması gerekir. Dolayısıyla ücretlendirme dolgu maddesinin miktarı, kalitesi ve uygulayacak olan hekimin deneyimi gibi faktörlere dayalı olarak değişkenlik gösterir.

İlgili İçeriklerimiz

Burun Dolgusu

Burnunun genel görüntüsünden şikâyetçi olan kişiler için ameliyatsız bir burun düzeltme işlemidir. Kişinin rahatsızlık duyduğu duruma göre, bu işlemden sonra burun şekil[...]

Devamını Oku

Alın Dolgusu

Alın bölgesindeki kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılması için yapılan bir dolgu enjeksiyon yöntemidir. Alın bölgesindeki çizgilerin içerisine hyarulonik asitli[...]

Devamını Oku

Dudak Dolgusu

Dudaklarının inceliğinden ya da zamanla ortaya çıkan yaşlanma etkilerinden dolayı birçok kadının tercih ettiği bu yöntem ile dudaklar daha dolgun ve genç bir görünüme kavuşurlar.

Devamını Oku

Elmacık Kemiği Dolgusu

Kişide yapısal ya da zayıflığa bağlı olarak elmacık kemiği çıkık ya da çene hattı belirgin değilse veya kişide yaşın ilerlemesinden dolayı elmacık kemiği bölgesindeki hacim[...]

Devamını Oku
;