Burun Estetiği

Burun yüzün orta bölgesinde bulunur ve bakıldığında yüzde ilk dikkati çeken yapıdır. Burnun şekli ve yüzdeki diğer yapılarla orantısı, estetik görünümü önemli ölçüde etkilemektedir.

Tam da bu nedenle günümüzde Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı, sıklıkla başvurulan estetik cerrahi operasyonlardan biri haline gelmiştir. Aynı ameliyat sırasında, eğer varsa kıkırdak veya kemik eğrilikleri de düzeltilerek hem sağlıklı hem de estetik yapıda bir burna sahip olunabilmektedir.

Rinoplasti Nedir?

Estetik cerrahide en çok yapılan operasyonlardan olan rinoplasti, kişiyi mutsuz eden burun görünümünü düzeltmeye yönelik yapılan bir ameliyattır. Bu işlemde ayrıca, hastanın nefes almasını engelleyen kemik ve kıkırdak eğrilikleri de (deviasyon) düzeltilmektedir.

Burun şeklinde aşağıdaki sorunlardan bir ya da birkaçı olması durumu, kişiyi mutsuz ederek ameliyat düşünmesine neden olur.

 • Kemerli burun
 • Eğri burun
 • Sarkık (düşük) burun ucu
 • Uzun burun ucu
 • Geniş ve büyük burun ucu
 • Dar burun
 • Basık burun ucu

Güzel burunlu genç kadın profilden

Yüz Güzelliğinde Burnun Önemi

İdeal bir burun nasıl olmalıdır?

Burnun simetrik, orantılı, yüzün kalanıyla uyumlu ve doğal görünmesi beklenir. Güzel ve çekici burun iyi orantılanmış olmalıdır. Burnun hem yüzümüzle hem de kendi içinde oranlı olması yüz estetiği açısından önemlidir.

Rinoplasti ameliyatı ile hedefimiz simetrik, yüzümüz ile uyumlu, doğal görünen ve fonksiyonunu sağlıklı biçimde yerine getiren bir burna sahip olmaktır. Güzel bir burun yüzün diğer hatlarını da ortaya çıkaracaktır.

Burun estetiği nasıl yapılır?

Burun Estetik Ameliyatı Çeşitleri

Açık Rinoplasti

Açık rinoplasti ameliyatında kesi, burnun orta direği olarak kabul edilen bölgeye uygulanır. Bu kesi bölgesinden burun derisi ve ardından kıkırdak doku kaldırılır. Burun fonksiyonlarına ya da burun yapısındaki bozukluklara bağlı olarak gerekli işlemler yapılır, kıkırdak doku ve deri yeniden burun orta direği üzerine yerleştirilir ve kesi kapatılarak ameliyat tamamlanır. Açık rinoplastinin tercih edilmesinde neden tüm yapıların net bir şekilde görülebilmesi ve ameliyatta en iyi sonucu elde etmektir.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplastide burunda yapılacak işleme bağlı olarak çeşitli kesiler uygulanır, fakat kesiler burun deliğinin içinden uygulandığı için dış bölümden görünmez. Operasyon sonrasında meydana gelen şişlikler, kapalı rinoplasti ameliyatında daha kısa sürede ortadan kalkar.

İki teknik karşılaştırıldığında, açık rinoplastide doktor burun bölgesinin iç kısmına daha fazla hakim olur ve dolayısıyla daha net bir şekillendirme yapabilir ancak iyileşme süreci biraz daha uzun olabilir. Belli belirsiz bir kesi izi de olsa hafif bir iz kalması olasıdır. Kapalı rinoplastide hekimin deneyimi çok önemlidir. Bu teknikte iyileşme süreci hasta için hem daha konforlu hem de daha kısadır. Aynı zamanda burun deliklerinin içinden yapılan bir işlem olduğundan iz kalmaz.

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Hastanın konforu için genel anestezi tavsiye edilmekle birlikte vakaya göre lokal ya da genel anesteziyle gerçekleştirilen bu operasyon, ortalama 2-3 saat sürer.

Burun Estetiği ağrılı bir operasyon mudur?

Hastaların çoğu, burun estetiği ameliyatlarından sonra, bekledikleri kadar acı ve ağrı duyumsamadıklarını söylerler. Ameliyat sırasında buruna verilen ilaçlar sayesinde ameliyat sonrasında ağrı hissedilmemektedir.

Burun Estetiği Öncesi

Kimlere burun estetiği yapılır?

Burun ameliyatı kızlarda 16, erkeklerde ise 18 yaşından sonra yapılan bir ameliyattır. Estetik operasyonlarda hastanın fiziksel özellikleri, yaşı, beklentileri, anatomik yapısı ve var olan sağlık sorunları dikkatlice değerlendirilmeli ve uygun hastaya uygun yöntem seçilmelidir. Operasyon hastaya özgü planlanmalıdır.

Doktor Seçimi

Özellikle burun ameliyatlarının yüze bütünsel yaklaşan ve burun fonksiyonel yapısını onarabilecek estetik cerrahi uzmanları tarafından yapılması gereklidir.

Ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyat öncesinde hastanın estetik cerrahiyi gerçekleştirecek doktor ve anestezi uzmanına kullanıldığı ilaçlar ve genel sağlık durumuyla ilgili bütün detayları bildirmesi gerekir.

Operasyon öncesinde üst solunum yolu enfeksiyonları, ateş, öksürük, boğaz ağrısı, karın ağrısı, grip, nezle, soğuk algınlığı ve uçuk durumları mutlaka doktora bildirilmelidir.

Operasyondan 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar, bitki çayları, balık yağları kullanımı durdurulmalı, özel bitkisel kür uygulamaları yapılmamalıdır. Sigara kullanımı iyileşme sürecini olumsuz etkileyeceğinden, ameliyattan 2-3 hafta öncesinde sınırlandırılması tavsiye edilir.

Burun Estetiği Sonrası

Ameliyat sonrasın dikkat edilmesi gereken hususlar:

 • Burun ameliyatı sonrasında ilk iki gece yastık ile başın desteklenmesi, mümkün olduğunca dik bir şekilde uyunması ödem oluşma riskini en aza indirir.
 • Düzenli beslenmek ve düzenli uyumak iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.
 • Eğilme ya da güç gerektiren aktivitelerden en az üç hafta boyunca uzak durulmalıdır.
 • İlk 4- 6 hafta boyunca gözlük kullanılmamalıdır.
 • En az 3 ay boyunca burun bölgesini güneşin zararlı ışıklarından korumak gerekir. Bunun için yüksek faktörlü güneşten koruyucu krem ya da koruyucu bir şapka kullanılması tavsiye edilir.
 • İlk 4-5 hafta deniz, havuz ya da saunaya girilmemesi önerilir.
 • Alkol ve sigara dikişlerin iyileşme sürecini olumsuz etkileyeceği ve dokuların yenilenmesine engel olacağı için kullanılmamalıdır.
 • İlk haftalarda burnu sümkürerek temizlemekten kaçınılması önerilir.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları, ameliyatın gerçekleştiği hastaneye ve yapılacak işlemlere göre değişmektedir. Yapılacak işlemin niteliğine bağlı olarak ameliyat saatleri de uzamaktadır.

Sadece burun ucu estetiği yapılacak bir hastanın masraflarıyla ek olarak nefes alma fonksiyonuyla ilgili sorunları olan bir hastanın fiyatlandırması arasında fark bulunmaktadır.

Burun sırtındaki kemer, hastanın daha önce geçirilmiş bir burun ameliyatı olması, kaburgadan kemik alınarak yeni burun yapılması gibi farklı işlemler farklı fiyatlandırmalara neden olmaktadır.

Burun estetiği ameliyatına bağlı riskler nelerdir?

Hiç riski olmayan ameliyat yoktur ancak önemli olan bu riskleri iyi bilen ve bunlara karşı önlem alabilen bir doktora ameliyat olmaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Burun eti ve burun tıkanıklığı operasyonları burun estetiğiyle aynı anda yapılabilir mi?

Burun eti, septum eğriliği gibi burun tıkanıklığına ve nefes alma problemlerine yol açan sorunlar, burun estetik ameliyatı ile beraber eş zamanlı olarak düzeltilebilir.

Burun ucu estetiği nedir?

Burun ucu estetiği burun sırtında kemer, eğrilik ya da tümsek gibi bir problem yoksa ve burun ucuna yapılacak olan ufak bir müdahaleyle estetik görünüm düzeltilebilecekse uygulanır.

Tipplasti yani halk arasında bilinen adıyla burun ucu estetiği, burun ucu düşüklüğü, burun ucu sivriliği, burun ucu genişliği gibi estetik sorunları düzeltmek amacıyla yapılan operasyonlara verilen addır.

Burun ucu estetiği operasyonu kısa sürer ve genellikle lokal anestezi uygulanarak yapılır. Operasyondan sonra çok hafif bir şişlik oluşabilir, genellikle morluk oluşmaz. İyileşme süresi diğer burun ameliyatlarına göre çok daha kısadır, kişi çok kısa bir dinlenme süresi sonrasında hemen normal hayatına dönebilir.

Ameliyatsız burun estetiği yöntemleri nelerdir?

Burun estetiği ile ilgili çeşitli ameliyatsız estetik yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Burun dolgusu

Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu, cerrahi müdahale olmadan gerçekleştirilen burun şekli değişikliklerini ifade eder. Hyalüronik asit gibi cilde hacim kazandıran dolgu malzemeleriyle burun bölgesine uygun tekniklerle enjeksiyonu yapılır. Bu prosedürde burundaki boşluklar, girintiler, kontur eksiklikleri ve asimetriler geçici olarak tedavi edilir. Belli zaman aralıklarında tekrar edilmesi gerekir.

Burun ucu botoksu

Burnun dudakla birleşme bölgesi olan uç kısmına, kas içerisine botoks uygulanabilir. Botoksun etkisiyle kas gevşediği için burnun ucunda nispi bir yükselme sağlanır.

İple burun ucu kaldırma

Plastik cerrahi operasyonlarında kullanılan dikiş ipiyle uygulanan bir işlemdir. Bu uygulama diğer uygulamalar kadar uzun süre kalıcılık sağlamaz.

Septum deviasyonu plastik cerrahi ile giderilebilir mi?

Septum, burun boşluğunu ortadan ikiye ayıran, ön kısmı kıkırdak, arka kısmı kemikten oluşan ve mukoza ile kaplı kısımdır. Septum deviasyonu yani burun orta hattındaki bu kıkırdak veya kemik kısmın bir tarafa doğru eğik olması, nefes alma bozukluklarının sebeplerinden biridir. Buradaki eğrilik önde veya arkada olabilir. Hangi tarafa eğrilik varsa o taraftaki pasaj daralıp, nefes almakta güçlük yaşanmasına neden olmaktadır.

Burun eti ve septum eğrilikleri burun estetiği ile eş zamanlı plastik cerrahlar tarafından ameliyat edilebilir.

Burun törpüleme nedir?

Burun törpüleme, genellikle kemerli burunlarda, burun sırtı yüksekliğini azaltmak için kullanılan bir yöntemdir. Burun estetiği ameliyatlarında kullanılan törpü ile burnun sırt yüksekliği istenilen seviyeye getirilir.

Burun kemerinin çok yüksek olduğu durumlarda doktorun tercihine göre törpülenerek veya kesilerek fazlalık alınabilir fakat kemerli kısmı törpüleyerek istenilen seviyeye inilmesi daha kontrollü bir işlemdir.

Sinüzit hastaları burun estetiği ameliyatı olabilirler mi?

Sinüzit rahatsızlığı olan kişilerin burun estetiği ameliyatı olmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Burun ameliyatı sonrasında yara izi kalır mı?

Burun estetiği ameliyatlarında kullanılan açık teknikte, burun delikleri arasında küçük bir kesi ile açılarak gerçekleştirildiği için, burnun bu kısımda çok hafif bir iz kalma ihtimali bulunmaktadır. Yara iyileşmesi kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için bu iz her hastada aynı gözükmez. Doğru yerden kesilerek yapılan açık teknikli rinoplastilerde iz yok denecek kadar azdır.

Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morluklar ne kadar zamanda geçer?

Burun ameliyatlarında eskiden çok yoğun şişme ve morarmalar görüldüğü doğrudur. Fakat günümüzde kullanılan teknikler ve teknolojik gelişmeler sayesinde artık çok daha az karşılaşılan durumlardır. Ameliyat sırasında alınan önlemler, tampon kullanılmadan yapılan ameliyatlar, ameliyattan sonra uygulanan soğutucu maskeler, şişme ve morarmanın olmamasında ya da en aza indirgenmesinde oldukça etkili yöntemlerdir. Kişinin doku yapısına ve alerjik olup olmamasına bağlı olarak alınan tüm önlemlere ve tedavilere rağmen oluşabilecek şişlik ve morluklar en fazla bir hafta, on gün sonra tamamen geçmektedir.

Burun ameliyatı sonrası koku alma kaybı olur mu?

Operasyon sırasında estetik ve fonksiyonel amaçlı yapılan müdahaleler, burnun koku alma işlevini gerçekleştirdiği kısma uzaktır. Yani o alanda hiçbir kesi vs. müdahale yapılmadığı için hiçbir burun ameliyatı sonrasında koku alma fonksiyonunun etkilenmesi mümkün değildir.

Yalnızca ameliyattan sonra kısa bir süre burundaki ödeme bağlı olarak hafif bir burun tıkanıklığı olacak, bu da şişlikler geçene kadar koku almayı bir miktar etkileyecektir.


AMELİYAT HAKKINDA

Ortalama Konaklama Süresi 1 hafta
Hastane Konaklama Süresi 1 gün
Ameliyat Süresi 3-4 saat
Anestezi Türü Lokal-Genel anestezi
İyileşme Süresi 2 hafta

İlgili İçeriklerimiz

Burun Ucu Estetiği

İdealinizdeki buruna çok yakınsanız ve sadece burun ucunda ya da deliklerinde rahatsız edici bir görünüm varsa, günümüz teknolojisiyle ufak bir cerrahi müdahale yeterli[...]

Devamını Oku

Burun Dolgusu

Burnunun genel görüntüsünden şikâyetçi olan kişiler için ameliyatsız bir burun düzeltme işlemidir. Kişinin rahatsızlık duyduğu duruma göre, bu işlemden sonra burun şekil[...]

Devamını Oku

Alın Dolgusu

Alın bölgesindeki kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılması için yapılan bir dolgu enjeksiyon yöntemidir. Alın bölgesindeki çizgilerin içerisine hyarulonik asitli[...]

Devamını Oku

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulakların baş ve yüz ile doğru orantılı ve doğru konumda bulunmaması, estetik açıdan hoş olmayan bir görüntüye sebep olabilir. Halk arasında "Kepçe Kulak" olarak[...]

Devamını Oku
;