Burun Dolgusu

Burun dolgusu

Ameliyatsız Burun Dolgusu Estetiği

Burnunun genel görüntüsünden şikâyetçi olan, ufak dokunuşların yeterli olacağı kişiler için uygulanan bir ameliyatsız estetik yöntemidir. Kişinin rahatsızlık duyduğu duruma göre, bu işlemden sonra burun şekil bozukluğu hafifler, asimetrisi düzelir ya da burun ucu kalkabilir.

Burun dolgusu sağlık amaçlı değil, estetik amaçlı bir uygulamadır. Yani kişide kemik eğriliğine bağlı nefes alma zorluğu mevcutsa bu rahatsızlığı ortadan kaldırmaz.

Ortalama 1-1,5 yıl arasında kalıcılığı olan ve uygulaması yaklaşık 15-20 dakika süren bu işlemden sonra kişi günlük hayatına hemen geri dönebilir. İşlemin doğru hekimlerce uygulanması, kişinin yüz-burun simetrisi için oldukça önem taşımaktadır.

Burun dolgusu nedir?

Burun dolgusu; burun yapısındaki boşlukları gidererek istenilen görüntüye ulaşmak için kullanılır. Gerekli noktalara uygulanan dolgu malzemesi sayesinde buruna daha kalkık, simetrik ve yüze uyumlu bir görünüm kazandırabilir.

Dolgu için hangi malzemeler kullanılır?

Burun dolgusu için hyaluronik asit ya da hastanın kendi yağı kullanılır.

Ağrılı bir uygulama mı?

Dolgu hyaluronik asit ile yapıldığı durumlarda ağrılı değildir.

Yağ enjeksiyonu ile yapıldığı durumlarda hastanın karın ya da basen bölgesinden liposuction ameliyatı ile yağ alınması gerekir. Anestezi altında yapılacağından bir ağrı hissedilmez.

Dolgu uygulamasının yararlı olduğu durumlar:

Dolgu vücuttaki pek çok hacim kaybında, şekil vermekte ve genç görünüm sağlamakta kullanılır.

Burun dolgusu nasıl yapılır?

Burun dolgusu hyaluronik asit kullanarak yapıldığında önce hastaya anestezik krem sürülür. Yaklaşık 30 dakika içerisinde istenilen uyuşma sağlanır ve önceden belirlenmiş olan noktalara enjeksiyon yöntemi ile dolgu uygulaması gerçekleştirilir..

Yağ enjeksiyonu ile yapılacağı zaman, önce hastanın vücudunda uygun bir bölgeden liposuction yağ alınır. Sonrasında bu yağ gerekli görülen alana enjekte edilir.

Kök hücre destekli yağ enjeksiyonu yapılması durumunda ise hastadan liposuction ameliyatı ile gereken miktarda alınan yağ, sağlık bakanlığı onaylı laboratuvara gönderilir. Yağdan ayrıştırılan kök hücreler istenilen sayıya ulaştığında yine kişinin kendi yağıyla karıştırılarak doktor tarafından gerekli bölgelere enjekte edilir.

Burun dolgusu kim tarafından uygulanmalı?

Burun dolgusu hyaluronik asit ile yapılıyorsa, estetik cerrah, dermatolog ya da medikal estetik uzmanı tarafından uygulanabilir.

Yağ enjeksiyonu ile yapılıyorsa sadece estetik cerrah tarafından yapılır.

Uygulama Süresi

Hyaluronik asit ile yapılan dolgu uygulaması 30 dakika ile 1 saat arasında sürer.

Dolgu uygulaması yağ enjeksiyonu ile yapılıyorsa, hastadan liposuction yöntemi ile yağ alınması, sonrasında enjekte edilecek hale getirilmesi ve enjeksiyonun yapılması gerekir. Süre yaklaşık 2 saattir.

Yağ enjeksiyonu kök hücre destekli olarak uygulanacak ise öncesinde liposuction ile hastadan yağ alınması ve sağlık bakanlığı onaylı laboratuvara gitmesi, ardından hücreler istenilen sayıya ulaştığında hastaya enjeksiyonunun yapılması gerekir. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürer, kök hücrelerin çoğaltılması 3-5 hafta alır ve yaklaşık 30 dakika-1saat süren bir işlemle uygulama gerçekleşir.

Burun dolgusunun avantajları

Burun dolgusunun en büyük avantajı hastaya Rinoplasti (Burun estetiği ameliyatı) veya Tip Plasti (Burun ucu estetiği ameliyatı) yapılması şart olmayan durumlarda, buruna istenilen formun verilebilmesidir. Ana kemikteki boşluklar doldurularak daha iyi bir profil görüntüsü elde edilebilir. Aynı şekilde burun ucu form bozuklukları belli ölçülerde giderilebilir ve buruna daha kalkık bir görüntü verilebilir.

Burun dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Burun dolgusu hyaluronik asit ile yapılırsa etkisi 6 ay-1 sene, yağ enjeksiyonu ile yapılırsa 2-3 sene, kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapılırsa yaklaşık 5 sene sürer.

Burun dolgusunun dezavantajları nelerdir?

Burun dolgusunun hiçbir dezavantajı yoktur.

Burun dolgusunda iyileşme süreci nasıldır?

Burun dolgusu hyaluronik asit ile yapılır ise iyileşme süreci gerektirmez, hasta muayenehaneden çıkar çıkmaz normal hayatına döner. Yağ enjeksiyonu yada kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapılırsa liposuction yapılan bölgenin iyileşmesi ve burundaki morluk ve şişliklerin tam olarak geçmesi 2-3 hafta sürer.

Kimlere burun dolgusu yapılmaz?

Kulak Burun Boğaz veya Dermatoloji uzmanı tarafından burun dolgusu yapılması yasaklanmış olan kişilere uygulama yapılmaz.

İlgili İçeriklerimiz

Burun Estetiği

Burun yüzün orta bölgesinde bulunur ve bakıldığında yüzde ilk dikkati çeken yapıdır. Burnun şekli ve yüzdeki diğer yapılarla orantısı, estetik görünümü önemli ölçüde[...]

Devamını Oku

Burun Ucu Estetiği

İdealinizdeki buruna çok yakınsanız ve sadece burun ucunda ya da deliklerinde rahatsız edici bir görünüm varsa, günümüz teknolojisiyle ufak bir cerrahi müdahale yeterli[...]

Devamını Oku

Alın Dolgusu

Alın bölgesindeki kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılması için yapılan bir dolgu enjeksiyon yöntemidir. Alın bölgesindeki çizgilerin içerisine hyarulonik asitli[...]

Devamını Oku

Çene Dolgusu

Yüzdeki altın oranı sağlamak için çene formunun yüze uygun olması gerekmektedir. Genetik yapıya ya da yaşın ilerlemesine bağlı olarak; çene hattının belirginliğini[...]

Devamını Oku
;