Burun Dolgusu

Burun dolgusu

Ameliyatsız Burun Dolgusu Estetiği

Burnunun genel görüntüsünden şikâyetçi olan kişiler için ameliyatsız bir burun düzeltme işlemidir. Kişinin rahatsızlık duyduğu duruma göre, bu işlemden sonra burun şekil bozukluğu hafifler, asimetrisi düzelir ya da burun ucu kalkabilir.

Sağlık amaçlı değil, estetik amaçlı bir uygulamadır. Yani kişide kemik eğriliğine bağlı nefes alma zorluğu mevcutsa bu yöntem bu rahatsızlığı ortadan kaldırmaz.

Ortalama 1-1,5 yıl arasında kalıcılığı olan ve uygulaması yaklaşık 15-20 dakika süren bu işlemden sonra kişi günlük hayatına hemen geri dönebilir. İşlemin doğru hekimlerce uygulanması, kişinin yüz-burun simetrisi için oldukça önem taşımaktadır.

Burun dolgusu nedir?

Burun dolgusu; burunda kemikte olan boşlukları gidermek ve burna daha iyi bir görüntü vermek için ve burun ucuna kalkık görüntü vermek için kullanılır.

Dolgu için hangi malzemeler kullanılır?

Burun dolgusu için hyaluronik asit yada hastanın kendi yağı kullanılır.

Ağrılı bir uygulama mı?

Dolgu hyaluronik asit ile yapıldığı durumlarda ağrılı değildir.

Yağ enjeksiyonu ile yapıldığı durumlarda hastanın karın yada basen bölgesinden liposuction ameliyatı ile yağ alınması gerekir.

Dolgu uygulamasının yararlı olduğu durumlar:

Dolgu vücuttaki pek çok hacim kaybında, şekil vermekte ve genç görünüm sağlamakta kullanılır.

Burun dolgusu nasıl yapılır?

Burun dolgusu hyaluronik asit kullanarak yapıldığında hastaya anestezik krem sürülür yaklaşık 30 dakika içerisinde istenilen uyuşma sağlanır ve enjeksiyon yöntemi ile dolgu yapılır.

Yağ enjeksiyonu ile yapılacağı durumlarda öncesinde hastadan liposuction ameliyatı ile basen yada karın bölgesinden yağ alınır. Sonrasında enjeksiyon yapılır.

Kök hücre destekli yağ enjeksiyonu yapılması durumunda hastadan liposuction ameliyatı ile basen yada karın bölgesinden gereken miktarda yağ alındıktan sonra yağ sağlık bakanlığı onaylı laboratuvara gönderilir. Kök hücreler istenilen sayıya ulaştığında doktor enjeksiyonu yapar.

Burun dolgusu kim tarafından uygulanmalı?

Burun dolgusu hyaluronik asit ile yapılıyorsa, estetik cerrah, dermatolog yada medikal estetik uzmanı tarafından yapılır.

Yağ enjeksiyonu ile yapılıyorsa sadece estetik cerrah tarafından yapılır.

Uygulama Süresi

Hyaluronik asit ile yapılıyorsa 30 dakika ile 1 saat arasında sürer.

Dolgu uygulaması yağ enjeksiyonu ile yapılıyorsa, bu bir ameliyattır ve hastadan liposuction yöntemi ile basenden yada karın bölgesinden yağ alınması sonra enjekte edilecek hale getirilmesi ve enjeksiyonun yapılması gerekir. Süre yaklaşık 2 saattir.

Yağ enjeksiyonu kök hücre destekliolarak uygulanacak ise öncesinde ameliyat ile hastadan yağ alınmasın, sonrasında yağın sağlık bakanlığı onaylı laboratuvara gitmesi ve hücreler istenilen sayıya ulaştığında hastaya enjeksiyonunun yapılması gerekir. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürer, kök hücrelerin çoğaltılması 3-5 hafta alır ve sonrasında yaklaşık 30 dakika-1saat süren bir işlemle enjeksiyonun yapılması gerekir.

Burun dolgusunun avantajları

Burun dolgusunun en büyük avantajı hastaya rinoplasti(burun ameliyatı) yada tip plasti (burun ucu ameliyatı) yapılması şart olmayan durumlarda buruna istenilen formun verilebilmesidir. Ana kemikteki boşluklar doldurularak daha istenilen bir profil görüntüsü elde edilebilir. Aynı şekilde burun ucu form bozuklukları belli ölçülerde hiderilebilir ve buruna daha kalkık bir görüntü verilebilir.

Burun dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Burun dolgusu hyaluronik asit ile yapılırsa etkisi 6 ay-1 sene, yağ enjeksiyonu ile yapılırsa 2-3 sene, kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapılırsa yaklaşık 5 sene sürer.

Burun dolgusunun dezavantajları nelerdir?

Burun dolgusunun hiçbir dezavantajı yoktur.

Burun dolgusunda iyileşme süreci nasıldır?

Burun dolgusu hyaluronik asit ile yapılır ise iyileşme süreci gerektirmez, hasta muayenehaneden çıkar çıkmaz normal hayatına döner. Yağ enjeksiyonu yada kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapılırsa liposuction ın iyileşmesi ve burundaki morluk ve şişliklerin tam olarak geçmesi 2-3 hafta sürer.

Kimlere burun dolgusu yapılmaz?

Burun dolgusu yapılmaması Kulak Burun Boğaz yada Dermatoloji uzmanı tarafından yasaklanmış olan hastalara burun dolgusu yapılmaz.

İlgili İçeriklerimiz

Burun Estetiği

Burun yüzün orta bölgesinde bulunur ve bakıldığında yüzde ilk dikkati çeken yapıdır. Burnun şekli ve yüzdeki diğer yapılarla orantısı, estetik görünümü önemli ölçüde[...]

Devamını Oku

Burun Ucu Estetiği

İdealinizdeki buruna çok yakınsanız ve sadece burun ucunda ya da deliklerinde rahatsız edici bir görünüm varsa, günümüz teknolojisiyle ufak bir cerrahi müdahale yeterli[...]

Devamını Oku

Alın Dolgusu

Alın bölgesindeki kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılması için yapılan bir dolgu enjeksiyon yöntemidir. Alın bölgesindeki çizgilerin içerisine hyarulonik asitli[...]

Devamını Oku

Çene Dolgusu

Yüzdeki altın oranı sağlamak için çene formunun yüze uygun olması gerekmektedir. Genetik yapıya ya da yaşın ilerlemesine bağlı olarak; çene hattının belirginliğini[...]

Devamını Oku
;