Botoks

Botoks nedir?

Botoks, Clostridium botulinum bakterisinin oluşturduğu tıbbi bir proteindir ve botulinum toxin kelimelerinin kısaltılmış hali olarak adı geçmektedir. Son yıllarda estetik amaçlarla güvenli ve başarılı bir şekilde uygulanmasının yanı sıra, tıpta uzun yıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde faydalanılmaktadır. Cerrahi bir uygulama olmadığından, sıklıkla tercih edilen rahat ve güvenli bir ameliyatsız estetik yöntemdir.

Botox Kullanım alanları nelerdir?

Yan etkisi olmayan ve cerrahi müdahale gerektirmeyen bu tedavi yöntemi, kırışıklıkların giderilmesinde, kaşların kaldırılmasında, aşırı terlemenin önlenmesinde ve migren tedavisinde güvenle uygulanabilmektedir.

Botoksla kırışıklık tedavileri

Derin, orta veya ince çizgileri ortadan kaldırmak için ameliyatsız olarak uygulanan bu güvenli tedavi yöntemi, göz çevresindeki kırışıklıklarda, kaş arası ve alın çizgilerinin giderilmesinde alt ve üst dudaktaki dikey çizgilerde özellikle tercih edilir. Kişinin kendi mimik özelliklerine uygun olarak yapıldığı zaman, çizgilerde gözle görülür bir düzelme sağlayarak yüze tazelenmiş doğal bir ifade verir.

Botoks uygulaması nasıl etki eder?

Botoks, deriye bağlı yüzeysel kasları gevşeterek, kırışıklıkları rahatlatmak ve yumuşatmak için uygulanır. Kasların gevşemesi ile daha fazla kırışıklık oluşması engellendiği gibi daha taze bir görünüm ortaya çıkar. Tekrarlandıkça daha uzun süreli etkiye sahip olarak ciltteki kırışmayı yavaşlatır.

Botoks Kimlere Uygulanabilir?

Hamilelik ve emzirme döneminde olanlar ve kas problemi yaşayan hastalar haricinde, bu uygulama isteyen herkese yapılabilir. Son derece güvenilir bir yöntem olmasına karşın, uygulama sonrasında kişinin cilt tipine bağlı olarak ufak geçici kızarıklıklar oluşabilir ya da hafif baş ağrısı yapabilir.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Gerek duyulan bölgelere ince uçlu bir enjektör ile uygulama yapılır. Uygulanacak doz kişinin ihtiyacı ile ilgili olarak, uygulayıcı hekim tarafından belirlenir.

Botoks Sonrası Yapılmaması Gerekenler

Uygulamadan sonrası en az 3 saat kadar, yüz üstü yatılmamalı, baş öne doğru aşırı derecede eğilmemeli, yine ilk 3 saat makyaj yapılmamalıdır. Aynı gün banyo yapılabilir fakat sauna, hamam gibi yüksek sıcaklıktaki ortamlardan sakınılmalıdır.

Botoksun Etkisi Ne Zaman Görülür?

Botoks etkisi uygulamanın ardından yaklaşık 3-5 içinde görülmeye başlanır. Tam etkinin oluşması maksimum 15 günü bulabilir.

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Uygulamanın etkisi 4-6 ay kadar sürer. Düzenli tekrarlanan uygulamalar etkinliğin derecesini ve süresini arttırır.

Botoks Kalıcı bir yöntem mi?

Cerrahideki gibi kalıcı etkisi olan bir yöntem olmadığından, kişinin ihtiyacına göre tekrar etme gerekliliği belirlenmelidir. Mimik kullanımının derecesine ve cilt tipi özelliklerine göre uygulamanın belirli aralıklarla tekrarlanması gerekebilir.

Botoks Uygulaması Ne Sıklıkla Tekrarlanır?

İhtiyaca göre değişmekle beraber, genellikle 4 ila 6 ayda bir tekrarlanır ve bu yineleme uygulamanın etkisini daha kalıcı kılar. Düzenli uygulanmasının en büyük avantajı, uygulanan bölgedeki kas kasılmasını engelleyerek bölgeyi mimik yapmamak üzere eğitmesidir. Böylece uygulama sıklığı zamanla azalmaktadır.

Botoks Ağrılı Bir İşlem Midir?

Uygulama öncesi ve sonrası buz veya anestezik krem kullanılarak, herhangi bir ağrı ya da acı hissi duyulması engellenir. Oldukça ince uçlu enjektörlerle uygulanır.

Botoksun Yan Etkisi ve Zararı Var Mı?

Estetik amacıyla uzun yıllardır kullanılmaktadır ve kanıtlanmış bir yan etkisi yoktur. Enjeksiyonla uygulanmasından dolayı ciltte hafif, nokta şeklinde kızarıklıklar görülmesi mümkündür. Bunlar kalıcı veya ağrılı değildir, yaklaşık 1-2 saat içerisinde yok olur.

;