Bişektomi (Yanak Estetiği)

Yanak estetiği

Belirgin hatları olan ince bir yüz çoğu insan için ideal görünümün bir parçası anlamına gelmektedir. Kimi zaman yüz ve yanak yapısı, kişi ideal kiloda olsa bile, olduğundan kilolu görünmesine neden olabilir. Bişektomi ameliyatı ile yanak bölgesinde bulunan fazla yağ dokusunun, üstelik dışarıdan hiçbir iz görünmeden çıkarılması yoluyla yüze şekil verilmesi mümkündür.

Bişektomi Nedir?

Bişektomi, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi ve yüz hatlarının daha oranlı bir hale getirilmesi için yanakta bulunan fazla yağların alınması ameliyatını ifade eder.

Yüze daha çekici ve oranlı bir görünüm kazandırmak amacıyla ağız içinden açılan kesiyle yağ fazlalığı alınarak hastayı rahatsız eden dolgun ve kilolu görünüm yok edilir. Hollywood yıldızları tarafından da tercih edilmesinden dolayı Hollywood yanağı olarak da adlandırılan bu yüz estetiği operasyonu, elmacık kemiklerini ortaya çıkarıp, yüzü daha ince göstererek ince ve genç bir görünüm sağlar.

Bişektomi yani yanak inceltme estetiği nasıl yapılır?

Bişektomi yani yanak inceltme estetiğinde yanağın içinden açılan yaklaşık 1 cm’lik bir kesi ile bu bölgedeki yağa ulaşılır ve yaklaşık olarak %40-50 ‘si alınır. Sonrasında yine yanağın içinde kalacak olan küçük dikişler atılır.

Bişektomi ameliyatı ne kadar sürer? Bişektomi Ağrılı bir operasyon mudur?

Çok basit ve ağrısız olan bu operasyon yaklaşık 45 dakika sürer. Lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi ile yapılabilir.

Bişektomi Estetiği Öncesi

Kimlere Bişektomi yapılır?

Bişektomi, yanaklarındaki yağ miktarı fazla olan ve bu sebeple yüz hatları belirgin olmayan, yüzü toplu görünen, kalın ve kare yüz hatlarına sahip kişilere uygulanır.

Erkekler de Bişektomi Ameliyatı Yaptırabilirler Mi?

Bu işlemi her ne kadar daha çok kadınlar talep ediyor olsa da, erkek hastalara da uygulanmaktadır. Erkek hastaların kemik ve yağ yapısı farklı olduğundan erkeklere işlem yapılırken genellikle daha az yağ çıkartılmaktadır.

Doktor Seçimi

Yanaklardan yağ aldırma işleminde doktor seçimi en önemli konulardandır. Yağ aldırma işleminde yağın yanağın neresinden alındığı, ne kadar alındığı ve sonrasında dolgu gerekiyorsa ne miktarda, nereye yapıldığı çok önemlidir. Yüze V şeklini verebilmek için total yüz hatlarının deneyimli bir plastik cerrah tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm plastik ve estetik operasyonlarda olduğu gibi Bişektomi operasyonu için de sigara ve alkol tüketimini en az bir hafta önceden kesmek tavsiye edilir. İyileşme sürecinin daha hızlı geçmesi için bu çok önemlidir. Ayrıca operasyon öncesi aspirin gibi kan sulandırma özelliği olan ilaçların kullanılmaması gerekir. Bunlar haricinde düzenli kullanılmakta olan ilaçlar hakkında mutlaka ameliyatı yapacak olan plastik cerrah bilgilendirilmelidir.

Bişektomi Sonrası

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ameliyat sonrasında ağzın içinde küçük dikişler olduğu için, ilk gün kesinlikle katı gıda tüketilmemelidir. Ameliyatın ilk günü hem hasta çiğnemede güçlük yaşayabilir, hem de çiğnemek dikişlere zarar verebilir. İlk gün sıvı gıdalar ile beslendikten sonra ikinci günden itibaren hafif katı gıdalara ve devamında katı gıdaya geçilebilir. Ameliyattan sonra üç gün boyunca ağız gargarası kullanılmalıdır. Yanak ameliyatından sonra dikişler hemen hemen hiç hissedilmez. Enfeksiyon oluşmaması için ağız temizliğine çok dikkat edilmelidir. Birkaç gün içerisinde yanaklardaki dikişler erir ve yok olur. Yanaklardaki tüm hassasiyet de sona erer.

Ameliyattan hemen sonra hastaların çoğu sosyal hayatlarına dönebilmektedir. Operasyonun net sonuçları üç hafta içinde ortaya çıkacaktır.

Bişektomi Sonrası Ödem ve Şişlik

Yanak estetiğinden sonra ameliyat bölgesinin etrafında 2-3 hafta süren, bir miktar ödem ve şişlik meydana gelmesi normaldir. Buz paketleri ile şişlik ve ödemin en düşük seviyede tutulması sağlanır.

Bişektomi ameliyatına bağlı riskler nelerdir?

Bişektomi genelde risksiz, kısa süren, sonuçları memnun edici, basit bir işlemdir. Komplikasyon ihtimali oldukça düşüktür. Her operasyonda olduğu gibi yanakta da, cerrahın bölgenin anatomisine hakim olması çok önemlidir. Doğru noktadan girilmediği takdirde bichat yağ yastığı bulunmaya çalışılırken doku travması, kanama gibi hasarlar ortaya çıkabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bişektomi hangi durumlarda yapılmalıdır?

Yanak bölgesindeki yağlardan dolayı kalın, kare ya da yuvarlak yüz hatlarına sahip olan herkes rahatlıkla bu işlemi yaptırabilir. Kilolu olmadığı halde sadece yanak bölgesinde yağlanma olan kişilerin orantılı ve estetik yüz hatlarına sahip olmak için Bişektomi yaptırması önerilir.

Bişektomi ameliyatında yaş sınırı var mıdır?

Ülkemizde son yıllarda oldukça yaygınlaşan bu operasyon için hastaların 20-25 yaşından büyük olması tavsiye edilir. Bu yaşlardan itibaren yanaklardaki yağ dokusu daha kalıcı hale gelir. Bu yüzden ergenlik dönemi bitmeden yanak yağı aldırma işlemi düşünülmemelidir.

Bişektomi Fiyatları Nedir?

Bişektomi (Yanak inceltme) ameliyatı ve ücreti hastanın durumuna ve yapılacak işleme göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için bize ulaşabilirsiniz.


AMELİYAT HAKKINDA

Ortalama Konaklama Süresi 5 gün
Hastane Konaklama Süresi Yok
Ameliyat Süresi 30 dakika
Anestezi Türü Lokal anestezi
İyileşme Süresi 5 gün

İlgili İçeriklerimiz

Elmacık Kemiği Dolgusu

Kişide yapısal ya da zayıflığa bağlı olarak elmacık kemiği çıkık ya da çene hattı belirgin değilse veya kişide yaşın ilerlemesinden dolayı elmacık kemiği bölgesindeki hacim[...]

Devamını Oku

Nano Fat Greft

Yaşlanma ile birlikte yüzümüzde oluşan hacim kayıplarını gidermek adına nano yağ enjeksiyonu oldukça başarılı bir yöntemdir. Göz altı, yanak, alın, çene ve yüzün diğer[...]

Devamını Oku

Burun Estetiği

Burun yüzün orta bölgesinde bulunur ve bakıldığında yüzde ilk dikkati çeken yapıdır. Burnun şekli ve yüzdeki diğer yapılarla orantısı, estetik görünümü önemli ölçüde[...]

Devamını Oku

Burun Dolgusu

Burnunun genel görüntüsünden şikâyetçi olan kişiler için ameliyatsız bir burun düzeltme işlemidir. Kişinin rahatsızlık duyduğu duruma göre, bu işlemden sonra burun şekil[...]

Devamını Oku
;