Akustik Dalga Tedavisi (AWT)

Elinde portakal tutan ve selülitsiz bacaklarını gösteren genç kadın

Bölgesel yağlanmalar, selülit ve cilt sarkmalarından kurtulmak için bazı durumlarda düzenli spor ve uygun bir diyet dahi yeterli gelmeyebilir. En güvenli ve etkili ameliyatsız estetik yöntemlerinden biri olan AWT ile bu sorunların giderilmesi için gün ortasında dahi ayırabileceğiniz yarım saat, memnun edici sonuçlar yaşatır.

AWT nedir?

AWT’nin açılımı Akustik Dalga Tedavisi anlamına gelmektedir. Özel bir cihaz tarafından üretilen akustik ses dalgaları ile yapılan uygulamada cilt, cilt altı yağ dokusu, bağ dokusu, dolaşım sistemi, kaslar ve metabolik sistemi düzenleyen tam kat doku aktivasyon terapisi sağlanmaktadır. Son derece güvenli ve etkili bir uygulama olduğu klinik testlerle belirtilmiştir.

AWT uygulaması nasıl etki eder?

AWT’nin etkisi titreşim darbeleri esasına dayanır. Hücre hasarı yapmaksızın üst üste atış yapabilir ve derin doku katmanlarına ulaşabilir. Yarattığı titreşim esasına dayalı şok sayesinde, direkt olarak hedeflenen dirençli yağ dokuda parçalanma sağlayabilmektedir.
AWT hem bağ dokusunda hem de yağların oluşturduğu çıkıntılar üzerinde şok dalgaları oluşturarak, deriyi serbestleştirir ve daha düzgün görünümlü bir cilt elde edilmesini sağlar.

Aynı zamanda kolajen ve elastin liflerinin oluşturduğu ağ desteklendiğinden uygulama sonrasında oldukça belirgin bir sıkılaşma da elde edilir.

AWT’nin dokulardaki kan dolaşımını düzenleyip beslenmesini arttırması sayesinde daha aktif bir bağ dokusu elde edildiği kanıtlanmıştır. Aynı zamanda akustik dalgalar lenf damarlarının düz kaslarını uyarmak suretiyle, lenfatik drenajı arttırmakta ve hem serbest kalan yağ damlacıklarını hem de ödemi dokudan uzaklaştırmaktadır.

AWT cihazının ürettiği şok dalgaları adale üzerinde pasif egzersiz benzeri bir etki yaratarak hem enerji yakılmasına, hem de kas kondisyonu sağlanmasına yardımcı olur.

Şok dalgalarının vücuttaki enerji noktalarını ve sempatik sistemi yüksek frekanslı mekanik enerjiyle uyararak genel metabolizma hızını maksimum düzeye çıkardığı görülmüştür. Bu durum sayesinde, diyet yapan kişilerde görülebilen metabolizmanın yavaşlaması sonucu kilo vermenin yavaşlaması sorunu da bu tedaviyle birlikte ortadan kalkmaktadır.

Kullanım alanları

AWT uygulaması özellikle basen, bacak, karın, sırt, kollar ve gıdı bölgesinde sıklıkla kullanılır. Yüzdeki mimik izlerinin giderilmesinde de etkilidir. Kullanım alanları aşağıdaki gibidir.

 • Bölgesel incelme sağlamak
 • Selülit tedavisi
 • Bölgesel sıkılaştırma sağlamak
 • Liposuction sonrası bölgede oluşabilen düzensiz görünümü düzeltilmek
 • Gıdı veya kol sarkmasını gidermek
 • Ciltte sıkılaşma sağlamak

Gıdı sarkması öncesi ve sonrası

AWT uygulaması özellikle hangi bölgelere yapılır?

 • AWT ile bölgesel incelme uygulaması, karın, kol, bacak, basen ve sırt gibi lokal yağlanmanın görüldüğü tüm vücut bölgelerinde uygulanır.
 • Özellikle boyun altı- gıdı bölgesindeki sorunlarda çok etkilidir. Bu bölgede yağlanmayı azaltırken, sarkmayı da belirgin bir şekilde gidererek sıkılaşma sağlar.
 • Selülitin en sık izlendiği yerler olan popo, kalça, bacak, kollar ve selülit oluşumunun görüldüğü tüm vücut bölgelerine uygulanabilir.

AWT nasıl uygulanır?

Öncelikle uygulama yapılacak olan bölgeye sürtünmeyi azaltacak olan özel bir jel sürülür. Özel bir cihaz aracılığıyla, nano-saniyeler içinde üretilen akustik ses dalgalarının şiddeti ayarlanarak vücudun gerekli bölgelerine verilmesi sayesinde, cilt sarkması, selülit ve bölgesel incelme için kullanılan güvenilir ve etkili bir uygulamadır.

AWT kimlere uygulanır?

AWT uygulaması için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Erken yaş gruplarında daha çok selülit ve bölgesel incelme için kullanılırken, ileri yaş gruplarında vücutta meydana gelen sarkmaların da tedavisinde faydalanılmaktadır.

AWT kaç seans uygulanır ve uygulama sıklığı nasıldır?

Kişinin ihtiyacına göre değişmekle beraber; genellikle haftada 2 seans olmak üzere, 4-6 hafta boyunca toplam 8-12 seans olarak uygulanmaktadır. Her bir seans uygulanacak bölgelere göre 20-60 dakika arasında sürer.

İşlem ağrılı mıdır?

İşlem sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı ya da acı hissi oluşmaz. Sadece hafif bir basınç ve titreşim hissedilir.

Etkisi ne zaman görülmeye başlar?

AWT ile yapılan klinik çalışmalar sonucunda, uygulama sonrasında bölgesel incelmenin hedeflendiği bölgede yağ doku kaybı ve cilt elastikiyetinde artış bildirilmiştir. Selülit tedavisinde ise dermis ve epidermisteki düzensizliklerde, ultrasonografi görüntülemeleriyle yapılan takiplerde, 6 haftalık tedavi sonrasında yeni kolajen oluşumuna bağlı iyileşmeler tespit edilmiştir.

Tedavinin tam etkisi dokuların kendini yenileme sürecine bağlı olarak, 1-2 ay içerisinde kendini göstermeye başlayacaktır.

Uygulama sonrası etkisini arttırmak için nelere dikkat edilmelidir?

Uygulama süresince günde 2-3 litre su içilmesi ve alkol alınmaması önemle tavsiye edilir. Haftada 2-3 kez ortalama 30-45 dakika yürümek tedavi etkinliğini %100 artırır. Proteinden zengin karbonhidrattan fakir bir perhiz uygulanması da sonuçların kalıcılığını yükseltecektir.

AWT uygulamasının yan etkileri var mıdır?

Uygulamanın bilinen bir yan etkisi söz konusu değildir. Nadiren işlem sonrası kısa süreli kızarıklık ya da şişlik görülebilir.

Hangi durumlarda AWT tedavi prosedürü uygulanmaz?

 • Ciddi karaciğer ve böbrek yetersizliği varsa
 • Hamilelik veya emzirme dönemiyse
 • Bacakta flebit ve derin ven trombozu (pıhtı) varsa
 • Tedavi edilecek alanda enfeksiyonel durum varsa
 • Bacaklarda varis sorunu için cerrahi operasyon geçirilmişse
 • Ciddi kalp damar hastalıkları varsa
 • Tedavi edilmemiş kanama bozukluğu veya kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa
 • İleri düzey şeker hastalığı varsa
 • Vücuda takılmış bir protez, pil veya benzeri cihazların olduğu yerlerin üzerine uygulama yapılmaz.

İlgili İçeriklerimiz

Kök Hücre İle Cilt Gençleştirme

Hücrelerimiz belli bir yaşta ölmeye başladığı için yaşlanırız. Peki bu hücreleri cilde geri vererek cildi gençleştirmek mümkün mü?

Devamını Oku

Yüz Germe Ameliyatı

İlerleyen yaş, genetik yapı, sağlıksız yaşam koşulları, aşırı kilo verme gibi birçok nedenle yüz ve boyunda, kırışıklık ve sarkmalar oluşabilir. Bilinen en eski estetik[...]

Devamını Oku

Dermapen

2012 yılında ABD’de yılın en iyi cilt gençleştirme sistemi seçilen Dermapen yöntemi, aynı zamanda akne ve yara izlerinin, çatlakların da belirginliğini azaltıyor.

Devamını Oku

PRP

Son yıllarda iyileştirici, gençleştirici etkisi nedeniyle adından sıkça bahsedilen PRP uygulamalarında, kendi kanınızdan elde edilen ve trombositler yönünden zengin olan[...]

Devamını Oku
;